ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 19:09

Şehir merkezindeki temsili Yörük göçü ilgi gördü

Şehir merkezindeki temsili Yörük göçü ilgi gördü


Akdeniz Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği Uluslararası 11. Çukurova Yörük Türkmen ve Hıdrellez Şöleni etkinlikleri kapsamında deve kervanı ve atlar eşliğinde yapılan 'Tarihe Saygı ve Yörük Göçü' renkli görüntülere sahne oldu. Güzergah üzerindeki vatandaşlar da Yörük göçüne yoğun ilgi gösterdi.

Atatürk Anıtı önünde toplanan Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği ve Aydınlı Efeler ile Yörük kadınlarının yerel kıyafetleriyle katıldığı kervan, davul–zurna ve Türk bayrakları eşliğinde başladı.

Merkez Park’taki Türkmenler Otağı'nda noktalanan yürüyüş hakkında bilgi veren Akdeniz Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı İsmail Demirdüzen, "Yaylaların şahinleri, kentlerin sessiz çoğunluğu Yörük Türkmenler'i' yeniden bir araya getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Demirdüzen, “Ecdadımızın tıpkı Toroslar’dan yaptığı göçü, ebedi ‘Türkmen beyimiz Gazi Mustafa Atatürk’ün Anıtı önünden başlatıyoruz. İnşallah, göçümüz tarihteki gibi, Adana’da birlik ve kardeşliğin pekişmesine vesile olur.”dedi.

11. Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen ve Hıdrellez Şöleni pazar günü Sarıçam Mustafalar Köyü Yörük Ormanı'nda gerçekleşecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER