ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 12:34

Şeftali üreticileri meyve sineği larvalarına karşı uyarıldı

Şeftali üreticileri meyve sineği larvalarına karşı uyarıldı


Meyve bahçelerinde yapılan kontrollerde şeftalide Akdeniz Meyve Sineği larvaları görüldüğünü belirten Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, çiftçileri uyardı.

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven. konukçusu olduğu meyvelerin etli kısmında beslenen Akdeniz Meyve Sineği'nin larvaları, (Kurtçukları) meyvede hızlı bir şekilde yumuşama ve çöküntü meydana getirdiğini kaydetti. Güven, hastalığın bulaştığı meyvelerin zamanından önce olgunlaştığını ve döküldüğünü kaydetti.

Zararlı tarafından yumurta bırakılan vuruklu meyvelerin de hasat zamanından önce döküldüğünü hatırlatan Güven, “Akdeniz Bölgesi’nde, daha çok turunçgil ve narlarda zarar yapan bu sineğin larvaları son yıllarda, ilimizde de şeftali ve armut bahçelerinde görülmektedir. Çiftçilerimizin zaman geçirmeden söz konusu zararlıya karşı, şeftali ve armut bahçelerini ilaçlamaları gerekmektedir. Kullanılan ilacın etki süresine bağlı olarak 7-10 gün ara ile ilaçlamalar tekrarlanmalıdır. İlaçlı mücadele hakkında daha fazla bilgi almak ve ürün kayıplarını engellemek için üreticilerimizin il ve ilçe tarım müdürlüklerine müracaat ederek, reçete edilecek ilaçlarla zararlılarla mücadele etmeleri, kendilerinin ve ülke ekonomisinin yararına olacaktır.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER