ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 14:35

Sedef hastalarının umudu puva tedavisi

Sedef hastalarının umudu puva tedavisi


Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Fakültesi Dermatololoji Kliniği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nursel Dilek, hastaneye alınan puva cihazı ile sedef hastalarına hizmet verdiklerini söyledi.

Dilek, yaptığı açıklamada, sedef, ala, egzema, kronik kaşıntı ve bazı deri tümörleri olmak üzere pek çok deri hastalığının tedavisinde kullanılan fototerapinin Türkiye’de son 30 yıldır kullanıldığını ifade etti. Söz konusu hastalıklar için en az yan etkiye sahip olan bu tedavi yönteminin uygulanmasının kolaylığına vurgu yapan Dilek, “Fototerapi uygulama süresi ve sıklığı hastalıklar arasında değişmekle birlikte genellikle haftada 2 -3 kez uygulanmakta ve tedavi süresi en az 2 -3 ay olmaktadır. Ancak uygulama süresi hastaların tedaviye verdikleri cevaba göre değişebilmektedir. Hastanemizin Cildiye Kliniği bünyesinde yer alan Fototerapi Ünitesi yaklaşık 2 ay önce Prof. Dr. Yunus Saral öncülüğünde kurulmuştur. Fototerapi ünitemizde tüm vücuda uygulama yapılan ultraviyole A (UVA), dar-bant UVB veren kabinlerimiz, vücudun belli bir bölgesine uygulama yapılan lokal UVA, lokal UVB veren cihazlarımız, saçlı deriye uygulama yapılan dar-bant UVB verebilen saç tarağımız mevcuttur. Ünitemizde yer alan cihazlar bu alandaki en son teknolojiyle geliştirilmiş cihazlardır.” dedi.

Cihazın özellikle halk arasında sedef hastalığı olarak bilinen hastalıkta sık kullanıldığını belirten Dilek, "Yine halk arasında ala hastalığı olarak bilinen vitiligo hastalarda bu cihazı oldukça sık kullanıyoruz. Kaşınan hastalarımızda yine bunu uygulayabiliyoruz. Bazı deri kanseri olan hastalarımıza bu tedaviyi sunuyoruz. Eğer hastaların şikâyetleri çok fazla ise vücut yüzeyinin geniş bir alanını tutuyorsa kabin tedavisine alarak burada tedavi ediyoruz. Hastalarımız kabine giriyor ve kabinde kısa süreli bir tedavi oluyor. Kısa süre ile başlayıp süre gittikçe hastalarının toleransına göre tedavinin dozu artırılıyor." şeklinde bilgi verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER