ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Nisan 2014 Salı 08:03

Seçim bitti, peki ya projeler?

Seçim bitti, peki ya projeler?

Başkanlar, seçim kampanyası döneminde dev projeler vaat etmişti.


Yerel seçimlerin geride kalmasıyla gözler bir yandan da başkan seçilen isimlerin 'çılgın projeler'ine odaklandı. Akşam'ın haberine göre metrodan teleferiğe uzanan ulaşım projelerinin yanı sıra, 'boğaz'dan 'tema parkı'na kadar birbirinden dikkat çekici projeler hayata geçirilmeyi bekliyor. İşte o projelerden öne çıkanlar: 

 ANKARA'YA ANKA PARK: Ankara'ya yeniden başkan olan Melih Gökçek'in çılgın projesi, Başkent'e boğaz. İmrahor Vadisi'nde 11 km'lik dev kanalda yaşam ve dinlenme alanları olacak. Gökçek'in vitrin projeleri arasında yer alan Anka Park, Avrupa'nın en büyük tema parkı olacak.

 HALİÇ'E TÜP TÜNEL: İstanbul'da yarışı kazanan AK Partili Kadir Topbaş, Haliç'teki Unkapanı Köprüsü'nü kaldırarak, yerine denizin altından geçen tünel yapacak. Kanal İstanbul'dan 3'üncü Köprü'ye, 3'üncü Havalimanı'ndan metrolara kadar tarihi projelerin yapıldığı İstanbul'da ilk defa bir de metrogar inşa edilecek. 10 havaray, 13 teleferik hattının da yapılacağı İstanbul'da Mecidiyeköy-Zincirlikuyu-Altunizade-Çamlıca Teleferik hattı trafiği rahatlatacak.

 BU DA İZMİR'İN KANALI: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na yeniden seçilen Aziz Kocaoğlu'nun çılgın projelerinden biri Bostanlı Vapur İskelesi'nden Tuzla açıklarına kadar 13,5 kilometre kanal açmak. Böylece, hem güneyden akıntı suyu gelerek bölgenin temizlenmesi hem de deniz ürünlerinin artması hedefleniyor.

 ANTALYA'YA GERDANLIK: Turizmin başkentinde yarışı AK Partili Menderes Türel kazandı. Turizmi 12 aya yaymak için projeler üreten Türel, 'Boğaçayı Projesi'ni hayata geçirecek. Proje, Konyaaltı'nın 6 km'lik sahiline, 40 km daha sahil ekleyecek. Kruvaziyer Liman Projesi'nin yanı sıra, Konyaaltı sahili gibi projeler, 10 binlerce kişiye iş de sağlayacak.  

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER