ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 22:38

SDA'nın 23. kuruluş yıl dönümü


Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, Türkiye'nin ev sahipliğinde, Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan'ın katılımıyla Ankara'da, Mayıs ayı ortasında gerçekleştirilen Üçlü Balkan Zirvesi'nin ardından, üç ülke arasındaki ilişkilerin çok daha iyi olacağına inandığını belirtti.
     Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç tarafından kurulan, Boşnaklar'ı temsil eden büyük siyasi parti konumundaki Demokratik Eylem Partisi'nin (SDA) 23. kuruluş yıl dönümü kutlanıyor.
     SDA Başkanı Süleyman Tihiç ile Bakir İzzetbegoviç, SDA'nın kuruluş yıl dönümü dolayısıyla merhum Aliya İzzetegoviç'in mezarını ziyaret etti.
     Bakir İzzetbegoviç, daha sonra, Holiday Inn Oteli'nde partililere hitap etti.
     SDA'nın, Boşnak halkına kimliğini yeniden kazandıran parti olduğunu belirten İzzetbegoviç, "Biz Boşnağız, dilimizde Boşnakça. SDA'nın mücadelesi sayesinde bunu artık tüm dünya biliyor" dedi.
     Parti olarak, geçmişte savaşmak gerektiğinde de barışmak gerektiğinde de doğru kararlar aldıklarını ifade eden İzzetbegoviç, şöyle konuştu:
     "Ne yazık ki üyelerimizin bir çoğu bizi terk etti. Farklı yollarda ilerleyip, farklı partiler kurdular. Onlar, bu şekilde bizim siyasi gücümüzü azalttı. Bu nedenle ülkemiz çıkmaza girdi. Fakat durumumuz daha iyi olacak. Bildiğiniz üzere, SDA yerel seçimlerden başarıyla çıktı. 2014 yılında yapılacak genel seçimlerde de başarılı olacak."
    
"Bosna Hersek, iyi ilişki için çaba harcıyor"
    
     İzzetbegoviç, ayrıca Bosna Hersek'in komşu ülkelerle ilişkilerinin düzelmesi için çaba harcadığına işaret ederek, "Karadağ ile ilişkilerimizde çözülmemiş sorun yok. Hırvatistan ile ilişkilerimiz iyiye gidiyor. Sırbistan'a yaptığımız ziyaret de ilişkilerimizin iyiye gitmesi için anahtardı. Ankara'da gerçekleştirilen üçlü toplantıdan sonra ilişkilerimizin gerçekten daha iyi olacağına inanıyorum. Aynı zamanda, Bosna Hersek'in diğer İslam ülkeleriyle ilişkilerinin de geliştirilmesini istiyoruz" diye konuştu.
     Tihiç de Bosna Hersek için güçlerin birleştirilmesi gerektiğini vurguladı.
     Bosna Hersek'in siyasi durumunun oldukça karmaşık olduğunu öne süren Tihiç, şunları kaydetti:
     "Devlet kurumları, meclis ve bakanlar kurulu görevlerini yapmıyor. Ülkede pozitif olan tek şey Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin eylemleri. Önümüzdeki seçimlerde, anlaşabilecek ve sorunları çözebilecek bir parlamenter çoğunluğunun oluşturulmasını bekliyoruz. Çünkü mevcut parlamenter çoğunluk, problemleri çözmeyi başaramıyor."
     Saraybosna'da, 26 Mayıs 1990 yılında kurulan SDA, Yugoslavya'daki tek partili sistemden sonra kurulan ilk siyasi parti olmuştu.
     SDA'nın ilk genel başkanı Aliya İzzetbegoviç, 2001 yılına kadar görev yapmıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER