ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 14:17

Savunma sanayisinin öncü isimleri İstanbul'da


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Savunma sanayinde temel hedefimiz, öncelik verdiğimiz alanlarda kendi ürünlerimizi geliştirmek ve savunma sanayimizi, uluslararası alanda rekabet edebilecek bir şekilde yapılandırmaktır" dedi.
     Bakan Yılmaz, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen IDEF'13 11. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, dost ve müttefik ülkelerin temsilcilerini ve savunma sanayine yön veren, dünyanın önde gelen savunma firmalarının yöneticilerini İstanbul'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
     Yılmaz, 11'incisini gerçekleştirdikleri fuarda bu yıl deniz savunma sistemlerine yönelik alanı daha da geliştirdiklerini, katılımcı firma sayısı ve sergi alanını zenginleştirdiklerini söyledi.
     Uluslararası savunma sanayi fuarlarının, savunma sanayi alanında teknolojik gelişmelerin takibi ve tedarik programlarında uluslararası işbirliği imkanlarının geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığını dile getirerek IDEF'13 11. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nın bölgenin ve dünyanın önemli savunma platformlarından birisi olduğunu kaydeden Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:
     "Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları çerçevesinde, önemli projeler ve modernizasyon faaliyetleri yürütmekteyiz. Bu çalışmalarda geçmişte, doğrudan alım veya ortak üretim modelleri ağırlıklı olarak kullanılmıştı. 2000'li yıllardan itibaren savunma sanayinde temel hedefimiz, öncelik verdiğimiz alanlarda kendi ürünlerimizi geliştirmek ve savunma sanayimizi uluslararası alanda rekabet edebilecek bir şekilde yapılandırmaktır. Bu politikanın somut sonuçları her geçen yıl artan bir başarıyla alınmaktadır. Halihazırda çalışmaları devam eden Altay Ana Muharebe Tankı, Atak Taarruz Helikopteri, Anka İnsansız Hava Aracı ve Göktürk Uydusu gibi projeler, söz konusu çalışmalarımızın başta gelenlerindendir."
     Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdikleri ve ürettikleri savunma sistemlerinin ihracatını da yaptıklarını kaydeden Yılmaz, savunma ve havacılık sektörünün 2012 yılında toplam ihracatının 1.28 milyar dolara ulaştığını bildirdi.
     Zırhlı araçlardan, sahil güvenlik botlarına, gece görüş ve hedef sistemlerinden, topçu roket ve obüslerine kadar pek çok savunma sisteminin Türk savunma sanayi tarafından uluslararası standartlarda üretildiğini ve bu araçların dünyada büyük ilgi gördüğünü aktaran Yılmaz, "Türk özel sektör kuruluşlarının yanı sıra savunma sanayine yatırım yapmak isteyen yabancı kuruluşların varlığı da ülkemizde bulunmayan teknolojilerin ülkemize kazandırılması açısından çok önemlidir ve bu alanda yatırım yapacak firmalara desteğimiz de devam edecektir. Amacımız savunma sanayi alanında, maliyet etkin projeler geliştirerek, işbirliği çalışmalarımızı en üst noktalara taşımaktır. Kaynakların etkin kullanılmasıyla artan kaynaklar toplumun refahına ve gelişmesine yol açacaktır. Bu suretle de uluslararası barışın da korunmasına büyük katkı sağlayacağımızı düşünüyorum" diye konuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER