ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ocak 2014 Pazartesi 16:06

Savcı, TIR’larla ilgili soruşturma başlattı


Adana’nın Ceyhan ilçesinde silah ve mühimmat taşıdığı iddiasıyla durdurulan 3 TIR’a ilişkin TMK’nın 10’uncu maddesiyle görevli savcı, tarafından soruşturma başlatıldı. Tarsus– Adana–Gaziantep otoyolundan Ceyhan ilçesine giderken Sirkeli gişelerinde durdurulan TIR'lardaki malzemelerin savcılıkça “tutanakla” tespiti yapıldı. Savcılık, MİT'in malzemelerin kendilerine ait olduğunu belgelemesi üzerine soruşturmada ‘gizlilik’ kararı aldı. Konuyla ilgili Adana Valiliği “MİT’in rutin görevlerini ifa eden personelin bulunduğu anlaşılmıştır.” diye açıklama yaptı.

Dün TIR’ların durdurulduğu sırada gözaltına alınan 3 araç sürücüleri da araçların MİT kontrolünde olduğunun anlaşılması üzerine serbest bırakıldı. Durdurulan TIR’larda olay yerine gelen TMK 10 Mahkemede görevli savcı Aziz Takcı tarafından arama yapıldı. TIR’da yapılan incelemede bulunan malzemenin içeriği belirlendi. Ancak bu arada soruşturma ile ilgili gizlilik kararının alınması üzerine bulunan malzeme ile ilgili açıklamada yapılmadı. Haberin duyulması üzerine olay yerine gelen DHA, AA ve Başkent TV’nin muhabirleri de gözaltına alındı. Gazetecilerin çekim yaptığı kartlara el konuldu. Kartlardaki görüntüler silindikten sonra gazeteciler serbest bırakıldı. Araçlar incelemenin tamamlanmasıyla serbest bırakılmıştı.

BU AÇIKÇA BİR SANSÜRDÜR

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC), dün Adana’da mühimmat yüklü olduğu iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla jandarma görevlileri tarafından arama yapılan 3 ‘TIR’la ilgili görüntü alan basın mensuplarının engellenmesini, fotoğraf makinası ve kameralarındaki görüntülere el konulmasını kınadı. Gazetecilerin haber alma hakkı için mücadele edip, kamusal bir görev yürüttüğü belirtilen açıklamada, baskıcı ve sansürcü anlayışın kabul edilemeyeceği vurgulandı. ÇGC Yönetim Kurulu, görevlerini yapmaya çalışan ve halkın haber alma hakkını gözeterek olay yerinde bulunan habercilerin görüntü aldıkları fotoğraf makinesi ve kameralarına daha sonra hafıza kartlarına ve cep telefonlarına el konulmasını kınadı. Görevlerini yapan basın mensuplarının engellenmekle kalmayıp bir de alıkonulmasının kabul edilemeyeceğini dile getiren ÇGC Yönetim Kurulu açıklamasında demokrasiye vurgu yapıldı.

ÇITIRIK: HUKUK DEVLETİNDE ÇİFTE STANDART OLMAZ

Bu arada son zamanlarda ‘silah ve mühimmat’ yüklü olduğu ihbarıyla durdurulan TIR ve otobüslerde savcının ‘arama’ talebine MİT görevlilerinin ‘devlet sırrı’ diyerek, engellemesi yeni bir tartışmayı beraberinde getirdi. Savcının ‘MİT mensuplarına değil, araçlarda arama yaptığını’ belirten hukukçular, bu engellemeyle savcının yetkilerinin gasp edildiğini vurguluyor.

Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, CMK’nın ‘Arama ve El koyma’ başlığındaki 116, 117 ve devamındaki maddelerini hatırlatarak, “Hukuk devletinde çifte standart olmamalıdır.” değerlendirmesini yaptı. Aramalarla ilgili yasanın ortada olduğuna işaret eden Çıtırık, “MİT görevlileri ön plana çıkartılarak, TIR’lardaki arama ve el koyma kararlarında bir çiftçe standart oluşturularak, kolluğun ve savcıların görevlerini yapmalarına engel olunmak isteniyor. Bu hususların hiç birini doğru bulmuyoruz. Devletin bir biriminin (MİT) özel güvenlik şemsiyesi altına alınarak, hukuka aykırı işlemlerin yapılmasının hukuk devletinde yeri yoktur.” dedi.

CMK’daki bu aramalar konusunda MİT’e ait özel bir hüküm bulunmadığını ifade eden Çıtırık, “Zaten olması da yanlıştır. MİT’le ilgili özel bir düzenleme veya ‘gizlilik’ içeren boyutlara taşınarak, devletin yapılmakta olan bu tür hukuka aykırı işlemlere göz yummaması gerekir. Hukuk devletin çifte standart olmaz.” şeklinde konuştu. TIR aramalarında kendilerini MİT görevlisi diye tanıtanların “Neye göre bunu söylediğini” vurgulayan Çıtırık, şöyle devam etti: “Bu kişilerin MİT görevlisi olup olmadığını sağlıklı bir şekilde belgeleyen bir araç bulunmamakta. Sanki MİT’in yürüttüğü bütün bu işlemler ‘gizlilik içinde giden’ ve personelinin ön plana çıkamayacağı bir hava verdirilmek isteniyor. Buda yanlıştır. MİT görevlisi olmak kişilere bir ayrıcalık mı getiriyor.”

Görevini yerine getirmek isteyen savcıların yerlerinin değiştirilmesine tepki gösteren Çıtırık, “Görevini yapmak isteyenlerin üzerine bir de yürütmenin kılıcını üzerinde hissederek, kimsenin insanların moral dünyasını bozmaya hakkı yok. Kimden korkuluyor? Burada şu ortaya çıkıyor: Demek ki; bugüne basının yazdığı haberler doğruymuş. Türkiye, rejim muhaliflerine lojistik destek verdiği gün gibi aşikârdır. İhbarı değerlendirerek, arama yapmak isteyen savcının arama yapamadığı, olay yerine gelen gazetecilerin gözaltına alınması, malzemelerine el konulması hukuk devletinin işlemediğini bir kez daha söylemek zorundayız.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER