ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 17:32

Savcı, Özkaya'nın tutuklanmasını istedi


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında birleşen dosya sanığı Abdülvahit Özkaya, Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorularını cevapladı. Savcı Pekgüzel, Abdülvahit Özkaya'nın 'Kişisel verileri kaydetmek (fişleme)' ve 'Terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak'la suçlandığını hatırlatarak, suç vasfının 'Örgüt üyeliği' şeklinde değişme ihtimali nedeniyle hakkında tutuklama kararı verilmesini talep etti.

Ergenekon davasında mahkemenin çapraz sorguya aldığı tutuksuz sanık Abdülvahit Özkaya, Savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in sorularını cevapladı. Davanın tutuksuz sanığı Hüseyin Görüm'ün “Abdülvahit Özkaya, Beşşar Esed ile akrabadır. Suriye ve Irak'ta iş yapardı.” iddiasını hatırlatan Pekgüzel, Esed ile akraba olup olmadığını sordu. “Birkaç kez Beşşar Esed'le oturmuşluğum vardır.” diyen Özkaya, “Dedem Osmanlı döneminde bir şekilde Şam'a gönderilmiş. Annem de Şam'da doğmuş. Ben de Suriye'yle iş yapmıştım. Onun dışında Beşşar Esed ile bir akrabalığım yoktur.” cevabını verdi. Pekgüzel de Suriye liderinin adı konusunda “Başar mı? Beşar mı? Doğrusu ne?” sorusunu yöneltti. Özkaya ise Arapça'da doğrusunun ‘Başşar’ olduğunu belirtti.

‘DERNEKTEN HEDİYE VERİLEN ROZET İLE KİTABI ÇÖPE ATTIM’

Daha sonra tutuklu sanık Mehmet Fikri Karadağ söz alarak "Sizi Kuvayi Milliye Derneği'ne Hüseyin Görüm'mü getirdi?" diye sordu. Sanık Özkaya da "Evet. Sizi de ilk kez orada gördüm. Bir daha da görmedim. Ancak benim derneğe maddi ve manevi desteğim olmamıştır. Bir kuruş bile yardım etmedim. Hatta bana, Hüseyin Görüm derneğin rozetini ve bir kaç kitap hediye etti. Dernekten çıkar çıkmaz rozetleri de kitabı da çöp tenekesine attım. Kuvayi Millliye Derneği üyesi değilim." diye cevap verdi.

MAHKEME BAŞKANINDAN ALPARSLAN ARSLAN'A UYARI

Saldırgan tavırları ve güvenliği nedeniyle her duruşmada yakın jandarma koruması ile duruşma salonunda diğer tutuklu sanıklardan farklı bir yerde oturtulan Danıştay saldırısının tetikçisi Alparslan Arslan'ın, sık sık yüksek sesle gülmesi dikkat çekti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Alparslan Bey çok yüksek sesle gülüyorsunuz. Duruşmanın düzeninin bozuyorsunuz. Sizi dışarı çıkarmak zorunda kalacağım." diyerek Arslan'ı uyardı.

Başkan Özese, daha sonra dosyada bulunan bazı tutuklu sanıkların fotoğraflarını sanık Özkaya'ya göstererek tanıyıp tanımadığını sordu. Özkaya ise sadece Alparslan Arslan'ı tanıdığını söyleyerek, "Aslında iyi bir çocuktu sonradan başına böyle işler geldi. Nasip kısmet." karşılığını verdi.

SAVCI, ÖZKAYA’NIN TUTUKLANMASINI İSTEDİ

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, ifadesi alınan tutuksuz sanık Abdülvahit Özkaya'nın "Kişisel verileri kaydetmek (fişleme)" ve "Terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak"la suçlandığını hatırlatarak suç vasfının "Örgüt üyeliği" şeklinde değişme ihtimali nedeniyle hakkında tutuklama kararı verilmesini talep etti.

Ara verilen duruşmanın yeniden başlamasıyla Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, sanık Abdülvahit Özkaya'nın avukatı Asilhan Özkaya'ya savcı Pekgüzel'in tutuklama talebini hatırlattı. Özese, suç vasfının değişme ihtimali nedeniyle sanık Özkaya'nın tutuklanmasına ilişkin savcılık talebiyle alakalı savunmasını yapmasını istedi. Avukat Asilhan Özkaya, "Müvekkil burada yargılaması yapılan ve varlığı ispat edilmemiş bir teşekkülün varlığından bile bihaberdir. Tek şanssızlığı ise dava sanıklarından Hüseyin Görüm'ü tanımış olmasıdır. Bulunduğu ortamlar nedeniyle hakkında herhangi bir suçlama yapılamaz. Hayatının hiçbir döneminde hukuka aykırı bir oluşum içinde yer almamıştır. Zaten ekonomik olarak buna gücü de yetmez. Tebligata bile gerek kalmadan telefon ile çağrılmasına rağmen duruşmalara katılmış, son 4 duruşmada hazır bulunmuştur. Şartları oluşmayan tutuklama talebinin reddi yönünde karar verilmesini istiyoruz." diye konuştu.

Avukat Asilhan Özkaya'nın, konuşması sırasında "Müvekkilim" yerine "Babam" kelimesini kullanması üzerine sanık Abdülvahit Özkaya'nın oğlu olduğu anlaşıldı.

SANIK ÖZKAYA'YA EK SAVUNMA İÇİN 3 GÜN SÜRE VERİLDİ

Avukat Özkaya'nın konuşmasının ardından Başkan Özese, suç vasfının değişme ihtimali bulunması nedeniyle sanık Özkaya'ya ek savunma hakkı verilmesine karar verdiklerini açıkladı. Daha sonra da Özese, sanık Özkaya'ya ek savunmasını şimdi mi yapacağını yoksa savunması için ek süre verilmesini mi istediğini sordu. Özkaya ise ek süre verilmesini istedi. Bunun üzerine Başkan Özese, sanık Özkaya hakkında yurtdışına çıkış yasağı getirdiklerini belirterek ek savunmasını yapması için de kendisine 3 gün süre verilmesine karar verdiklerini söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER