ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 14:05

Savcı, Korkmaz davasına itiraz etti

Savcı, Korkmaz davasına itiraz etti


Eskişehir’de Gezi Parkı eylemleri sırasında 5-6 kişinin sopalı saldırısı sonucu öldüğü iddia edilen üniversiteli Ali İsmail Korkmaz’ın hayatını kaybettiği olayla ilgili başlatılan soruşturmada, yeni bir gelişme yaşandı. Olayın şüphelisi olarak önceki gün gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece adli kontrolle serbest bırakılan Serkan K. hakkında verilen karara savcılık itiraz etti. Soruşturmayı yürüten savcı, kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle Serkan K.’nın tutuklanması için mahkemeye başvurdu. Savcılığın itirazını görüşecek olan nöbetçi mahkeme, itirazı haklı bulursa şüpheli S.K. hakkında yeniden yakalama kararı çıkarılacak.

Gezi Parkı eylemleri sırasında eli sopalı kişilerce dövülerek öldüğü iddia edilen üniversiteli Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüyle ilgili, Eskişehir Cumhuriyeti Başsavcılığı'nın görevlendirdiği savcının konuya ilişkin soruşturması derinlemesine sürüyor. Bu zamana kadar 15’ten fazla kişinin ifadesine başvuran, 40’tan fazla kamera görüntüsünü inceleyen savcılık, 4 gün önce sosyal medyada yer alan olaylara ilişkin görüntülerden yola çıkarak, ilde halk otobüsünde şoförlük yapan Serkan K.’yı, dün de A.Ö.’yı gözaltına aldı. A.Ö., savcılıktaki ifadesinin ardından, tanıkların da tanımadığını belirtmesi üzerine serbest bırakıldı. Sosyal medyadaki görüntülerde, elinde sopa ve eşofmanı ile olay yerinde görülen Serkan ise savcılık ifadesi sonrasında TCK 87/4 maddesinde tanımlanan kasten yaralama sonucu ölüm suçundan dolayı tutuklamaya sevk edildi. Mahkemede hakime 1,5 saat ifade veren şüpheli Serkan K., adli kontrol kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulan Serkan K.'nın, haftada bir gün polis karakoluna giderek imza vermesi kararlaştırıldı. Ancak Serkan K.’nın tutuksuz yargılanması için serbest bırakılmasına, soruşturmayı yürüten savcıdan itiraz geldi. Savcı, olayın şüphelisi olarak önceki gün gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece adli kontrolle serbest bırakılan Serkan K. hakkında verilen karara itiraz etti. Soruşturmayı yürüten savcı, kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle Serkan K.’nın tutuklanması için kararı veren mahkemeye başvurdu. Savcılığın itirazını görüşecek olan nöbetçi mahkeme, itirazı haklı bulursa şüpheli S.K. hakkında yeniden yakalama kararı çıkarılacak.

Şüpheli Serkan K.’nın savcılıkta verdiği ifadede, söz konusu görüntülerdeki eli sopalı, eşofmanlı kişinin kendisi olduğunu kabul ettiği öğrenildi. Olay günü alkollü olduğunu ve olaylar günü eylem bölgesindeki sokakta elinde sopa bazı kişileri dövdüğünü, kendisinin de dayak yediğini ifadesinde söylediği öğrenilen Serkan K., “O görüntülerdeki kişi benim. Sokakta eylemcilerle kavga etim. Ben onları dövdüm, onlar da beni dövdü. Bu esnada birkaç kişiye vurdum. Ama onların kim olduğunu, ismini cismini bilmem, tanımam.” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Soruşturma kapsamındaki tanıkların da Serkan K.’yı teşhis ettiği öğrenildi. Tanıkların olay günü gördükleri şahıs ile söz konusu görüntülerdeki kişinin Serkan K. olduğunu belirttikleri kaydedildi. Öte yandan, konuya ilişkin bir şüphelinin daha kimliğinin tespit edildiği, bu kişinin şehir dışında olduğu ve şüpheli sıfatıyla gözaltına alınarak ifadesinin alınacağı kaydedildi. Savcılık tarafından ifadesine başvurulacak olan söz konusu şüpheliyi gözaltına alma işlemlerinin sürdüğü ifade edildi.


CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER