ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2013 Perşembe 18:34

Savcı Akkaş'tan sarsacak açıklama!

Savcı Akkaştan sarsacak açıklama!

2. Operasyonu yapacağı öne sürülen ancak dosyası elinden alınan Savcı Akkaş olay yaratacak bir açıklama yaptı.


Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, ''Gerekçe gösterilmeden dosya elimden alındı. Soruşturma yapmam engellenmiştir'' açıklamasını yaptı.

2. Operasyonu yapacağı öne sürülen ancak dosyası elinden elinan Savcı Akkaş Türkiye'yi sarsacak  bir açıklama yaptı.

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, görev yaptığı Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda basın mensuplarının toplandığı protokol kapısına gelerek, yazılı açıklamasını dağıttı.

Açıklamasına, "Tarafımca yürütülen soruşturmada karşılaştığım baskılar nedeniyle açıklama yapma zarureti hasıl olmuştur" ifadesiyle başlayan Akkaş, uzun süredir, içinde kamuoyu tarafından yakından tanınan kişilerle bir kısım kamu görevlileri hakkında önemli iddiaların bulunduğu, çıkar amaçlı suç örgütü kapsamında, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet, nüfuz ticareti, sahtecilik, tehdit, 2863 sayılı yasaya muhalefet gibi suçlara ilişkin bir soruşturma yürüttüğünü belirtti.

'BAŞSAVCIMI BİLGİLENDİRDİM'

Kanunun emri gereği gizli olarak yürütülmesi gereken soruşturmanın deşifre edilip basına yansımaya başlaması ve delillerin karartılmasına yönelik olarak önlem alındığını tespit ettiğini ve bunun üzerine harekete geçmeden önce dosyayı, 24 Aralık günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ve Başsavcı vekili Oktay Erdoğan'a ayrıntılı bir şekilde ilettiğini aktaran Akkaş, şunları kaydetti:

'MAHKEME KARARLARI YERİNE GETİRİLMEDİ'

"Suçlarla ilgili delillerin karartılmadan bir an önce toplanabilmesi için nöbetçi hakimlikten soruşturma ile ilgili alınan arama ve elkoyma kararları ile gözaltına alma kararını dün sabah itibarıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğüne, gereğinin yerine getirilmesi için gönderdim.

Bilahare basın yayın organlarında ve internet sitelerinde gözaltına alınacak bazı isimlerin yer aldığını ve delillerin karartılmaya başladığını tespit ettim. Aynı gün saat 19.00 sıralarında operasyonda görev alacak şube müdürleri ile adliye binasında yaptığım görüşmeye rağmen mahkeme kararının ve gözaltına alma kararının yerine getirilmediğini belirledim.

'BUNDAN SONRA SORUMLULUK BAŞSAVCI VE BAŞSAVCIVEKİLİNDEDİR'

Bugün itibarıyla bu soruşturma dosyasının, içerisinde yer alan arama, elkoyma ve gözaltı kararları ile birlikte gerekçe gösterilmeden uhdemden alındığını öğrendim. Bundan sonra sorumluluk İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve Başsavcıvekilindedir. Tüm meslektaşlarım ve kamuoyu bilmelidir ki; bir Cumhuriyet Savcısı olarak soruşturma yapmam engellenmiştir.

'SIRALI AMİRLER SUÇ İŞLEMİŞTİR'

Dolayısıyla hem Başsavcılık üzerinden hem de yargılama kararlarını uygulama durumunda olan adli kolluk üzerinden yargıya açıkça baskı yapılmış ve mahkeme kararlarının uygulanması önlenmiştir. Mahkeme kararlarını uygulamayarak sıralı amirler suç işlemiştir. Şüphelilerin önlem alması, kaçması ve delil karartmasına imkan verilmiştir."

'HUKUK CAMİASINDAN YARGI BAĞIMSIZLIĞINA SAHİP ÇIKMALARINI BEKLİYORUM'

Savcı Muammer Akkaş, devletin üç temel erkinden biri olan, bağımsız ve tarafsız bir şekilde görev yapması beklenen yargı erkinin bir mensubu olarak kendilerinden beklenenin, mevzuatın kendilerine verdiği yetki çerçevesinde işlenen suçlar ve suç işleyenler hakkında gereğinin yapılması olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Görevimiz, baskılardan korkarak ve çekinerek milletin hukukunu çiğnetmek değil, milletimizin hukukunu koruma yolunda görevimizi hakkıyla yerine getirmeye çalışmaktır. Bu zorlu süreçte, en başta meslek büyüklerimiz olmak üzere bütün hukuk camiasından yargı bağımsızlığına sahip çıkmalarını bekliyorum.''

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER