ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 12:40

Savcı, 12 kişinin serbest bırakılmasına itiraz etti


Gezi eylemleri kapsamında tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen TMMOB İstanbul Şube Genel Sekreteri Mücella Yapıcı'nın da aralarında bulunduğu 12 kişinin serbest bırakılmasına savcı itiraz etti.

Gezi eylemleri kapsamında gözaltında bulunan 49 kişi, 12 Temmuz 2013 tarihinde Çağlayan 'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na getirilmişti. 11 Temmuz 2013 tarihinde emniyetten serbest bırakılan TMMOB İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı da diğer 49 kişi ile birlikte, soruşturmayı yürüten 3 savcıya ifade vermişti.

38 kişiyi serbest bırakan savcılık, şüphelilerden Mücella Yapıcı, Ali Çerkezoğlu, Ender İmrek, Haluk Ağabeyoğlu ve Beyza Metin, "Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırma" ve "Suç işleme amacıyla örgüt kurma" suçlamasıyla, diğer 7 kişiyi de "Memura direnme" ve "Kanuna aykırı gösteri ve yürüyüşlere silahsız katılma" suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etmişti.

İstanbul 38. Sulh Ceza Mahkemesi, gece geç saatlere kadar ifadeleri alınan şüphelilerin serbest bırakılmasına hükmetmişti. Bu karar üzerine Gezi Parkı olayları soruşturmasıyla görevli savcılardan Nazmi Okumuş, mahkemenin verdiği karara bugün itiraz etti. Savcı Okumuş'un itirazı, üst mahkeme olan nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirilecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER