ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 12:02

Savaştan kaçtı, yaralanmaktan kurtulamadı


 Ülkesindeki iç savaştan kaçarak ailesiyle Türkiye'ye sığınan 18 yaşındaki Suriyeli Zehra Münzir, Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs'taki patlamanın izlerini vücudunda taşıyor.
Reyhanlı'da 11 Mayıs'ta meydana gelen 53 kişinin ölümü, çok sayıda kişinin yaralanması, 912 konut, 891 iş yeri ve 148 aracın zarar gördüğü patlamalar, ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin de hayatını kararttı.
İç savaştan kaçarak Reyhanlı'ya gelen Zehra Münzir de çarşıda alışveriş yaparken meydana gelen patlamalarda yaralanan Suriyelilerden biri.
İdlip kentinden 9 ay önce 9 kişilik ailesiyle Reyhanlı'ya gelen Zehra, AA muhabirine, olay günü PTT binası önündeyken büyük bir gürültüyle yere savrulduğunu, sonrasında neler yaşadığını hatırlamadığını söyledi.
Hastanede gözlerini açtığında olayın üzerinden bir hafta geçtiğini öğrendiğini anlatan Zehra, bombalı saldırıda yüzü ve vücudunun belirli yerlerinin yandığını, el parmakları ve gözünde doku kaybı oluştuğunu kaydetti.
Savaştan kaçarak sığındığı Türkiye'de böyle bir olayın başına gelmesinden büyük üzüntü duyduğunu vurgulayan Zehra, "Suriye'de savaştan kaçtım ama Reyhanlı'da bombalı saldırılara yakalandım, bu çok üzücü. Sağ elim ve dört parmağım işlevini yitirdi. Yüzüm ve göğüslerim yandı, dişlerim kırık, gözümde patlamanın etkisiyle doku kaybı oluştu. Ülkemden canımı kurtarmak için kaçtım ama bombalı saldırıda hayatım karardı. Yine de çok şükür hayattayım" diye konuştu.
Yüzündeki yara ve dişlerinin tedavi edilmesini isteyen Zehra, bu konuda destek beklediğini söyledi.
Anne Abir Münzir de ilçede yaşanan bombalı saldırıların kendilerini derinden üzdüğünü kaydetti.
Saldırılar nedeniyle kızının hayatının karardığını belirten Münzir, "İnsanın başına ne zaman, nerede ne geleceği belli olmuyor. Suriye'den canımızı kurtardık fakat kızım burada patlamaya yakalandı. İlçede yaşanan olay bizi derinden üzdü. İnşallah bu olaylar bir daha yaşanmaz" dedi.
Münzir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, patmalanın ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören kızını ziyaret ettiğini de söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER