ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2014 Çarşamba 18:10

Savaşların acı bilançosu

Savaşların acı bilançosu

Dünyadaki savaşlar yüzünden ülkeleri içinde yerinden olan kişilerin sayısı 33,3 milyonla rekor düzeye ulaştı.


Norveç Sığınmacı Konseyi'ne bağlı Ülkeler İçindeki Yer Değiştirmeleri İzleme Merkezi'nin (IDMC) "Küresel Bakış 2014" raporu, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres'in de katıldığı basın toplantısında kamuoyuna duyuruldu.
Rapora göre, 2013 yılında yaklaşık 8,3 milyon kişi yaşadığı ülke içinde yerinden edildi. Bunların yüzde 43'ü Suriye'de gerçekleşirken, Suriye'yi, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti izledi.

Dünyada 2013 yılı sonu itibarıyla toplam 33,3 milyon kişinin kendi ülkesinde evinden uzakta yaşadığını ortaya koyan raporda, Suriye'de ise her dakikada bir ailenin evini terk etmek zorunda kaldığına işaret ediliyor.

BM Cenevre Ofisi'ndeki basın toplantısında konuşan BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres, bu sayılar ve sayılardaki yükselme eğilimi nedeniyle herkesin kaygı duyması gerektiğini ifade etti.

Guterres, "Hepimizin bu büyük acıları sona erdirmek konusunda sorumluluğu var" ifadesini kullandı.

Norveç Sığınmacı Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland da durumun 1990'larda yaşanan Ruanda ve Bosna soykırımlarında 28 milyon kişinin yerinden olduğu dönemlerden daha kötü bir halde olduğunu söyledi.

Ülkelerinde yerinden edilen kişilerin sayısı 2012 yılında 3,8 milyon olmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER