ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 14:26

Savaşın "eksik bıraktığı" kadınlar


Ülkelerindeki 3 yılı aşkın süredir devam eden iç savaşta en büyük dramı Suriyeli kadınlar yaşıyor.

Kimi çatışmada kimisi ise nedenini bile bilmediği işkencelerde eşini kaybeden kadınlar, geride kalan çocuklarına hem annelik hem babalık yapabilmek için mücadele ediyor.

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Hatay'ın Reyhanlı ilçesine gelen Suriyeli kadınlardan bazılarının eşi çatışmalarda, bazıları ise işkence sonucu hayatını kaybetmiş, bazı kadınlar ise eşinden haber alamıyor.
Halep'te çıkan çatışmanın ortasında kalan eşini kaybeden Nadire Omar (30), kocasını kaybeden Suriyeli kadınlardan sadece biri. Reyhanlı'da Suriye'den kaçan başka soydaşlarıyla tek odalı bir evde kalan Omar, iki çocuğuyla hayata tutunmaya çalıştığını söyledi.

Savaşın, "İki gözüm, canım" diye yad ettiği eşini kendisinden aldığını belirten Omar, "Eşim artık yok. Ben de iki çocuğuma dayanak olabilmek için güçlü olmak zorundayım. Savaş, eşimin yanı sıra yaşamımızı, düzenimizi, evimizi aldı. Akrabalarımı da bu savaşta kaybettim" diye konuştu.

 Evine ekmek getirirken bombanın hedefi oldu

Suriyeli Ayşe Salahaddin (48) ise çatışmaların yoğun olduğu sırada eşinin kendilerine ekmek getirmek için dışarı çıktığında bombaların hedefi olduğunu bildirdi.
Can güvenlikleri olmadığı için Türkiye'ye kaçtıklarını anlatan Salahaddin, "3 çocuğumla bir hafta önce Reyhanlı'ya geldim. Eşim bir lokma ekmek bulabilmek için dışarı çıktığında uçaktan atılan bombalara yakalandı. Onun acısı hala içimde. Ama artık çocuklarım için yaşıyorum. Tek dileğim bir an önce bu savaşın bitmesi ve eşimle hatıralarımın olduğu yuvama geri dönebilmek. En azından onun hatıralarıyla biraz daha teselli olabilirim" dedi.

 Eşinin fotoğrafı bile yok

Eşini çatışmalarda kaybeden İyde Hamedi (25) de eşinden geriye bir fotoğraf dahi kalmadığını aktardı. Çatışmalarda evlerinin de yok olduğunu belirten Hamedi, çocuklarıyla yaklaşık bir yıl önce Türkiye'ye geldiklerini söyledi.
Savaşın eşinin yanı sıra hatıralarını da aldığını vurgulayan Hamedi, "Eşimden geriye bir fotoğraf dahi kalmadı. Savaş herşeyimizi aldı. Çocuklarım çok küçük. Maalesef onlar babalarının fotoğraflarını dahi göremeyecek ve onu tanıyamayacaklar" ifadelerini kullandı.

İşkenceler eşlerini aldı

Suriyeli Fatma İbrahim (30), İdlib'ten 11 ay önce geldiğini ve eşinin işkence sonucu cezaevinde hayatını kaybettiğini dile getirdi. Eşini sebepsiz yere cezaevine götürdüklerini iddia eden İbrahim, aylar sonra ölüm haberini aldıkları eşinin mezarının nerede olduğunu dahi bilmediğini kaydetti.
Büşra Ahar ise (21) savaşın babasız bıraktığı Suriyelilerden biri. Babasının suçu olmadığı halde Suriye'de hiç bilmedikleri bir cezaevine götürüldüğünü aktaran Ahar, "Babamdan aylarca haber alamadık. Bulunduğumuz bölgede çatışmaların artmasının ardından oradan kaçmak zorunda kaldık. Halep hayalet kente büründü, buraya geldim ama aklım hep Suriye'de. Babamı çok özledim, Ölü mü, hayatta mı bilmiyorum. Her geçen günümüz bizim için acı" diye konuştu.
Halep'te varil bombalarının atılması sonucu eşini kaybettiğini ifade eden Memnar Rahan (26), 2 çocuğuyla 11 ay önce Reyhanlı'ya geldiğini, eşi için elinden gelen tek şeyin dua etmek olduğunu anlattı.

 Eşlerinden haber alamıyorlar

Hama kentinde eşi evden çıktıktan sonra bir daha haber alamadığını belirten Seher Ahmet (35), çocuklarının hayatlarını kurtarmak için Reyhanlı'ya geldiğini, her gün eşi için dua ettiğini, tek dileğinin onun hayatta kalmış olmasını dilemek olduğunu söyledi.
Eşinden haber alamayan bir diğer Suriyeli kadın Muner Ahdan (30) da halen gözünün yollarda olduğunu ve eşinin çıkıp geleceği umuduyla yaşadığını dile getirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER