ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 11:33

SAÜ Rektörü Elmas, Kalite Forumu’na katıldı

SAÜ Rektörü Elmas, Kalite Forumuna katıldı


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, ‘7’nci Avrupa Kalite Güvence Forumu’na katıldı.

Avrupa Yükseköğretim Alanı'nda ‘4E’ olarak tanımlanan EUA, ENQA, ESU ve EURASHE kuruluşları tarafından düzenlenen ‘7’nci Avrupa Kalite Güvence Forumu’ Estonya’nın Tallinn Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl 'Kalite Güvencesi Nasıl Fark Yaratır?' ana teması üzerine yapılan Kalite Güvence Forumu’na, üniversite ve kalite ajanslarının temsilcileri katıldı.

Kalite konusunda uluslararası alanda yapılan çalışmalar ve Avrupa Yükseköğrenim Alanı'nda yapılan çalışmaların ele alındığı Kalite Güvence Forumu’nda, Avrupa Kalite Standart ve Rehberi’nin (ESG) uygulama sürecinde ortaya çıkan zorluklar, yayılmayı hızlandırma için yapılması gerekenler, uygulama örnekleri ve projeler, çalışma grupları tarafından masaya yatırıldı.

Foruma katılan SAÜ Rektörü Elmas, Türkiye'de kalite güvence ajanslarının kurulup gelişme sürecini izleyecek ve asgari standartları ve prosedürleri belirleyecek bir birimin kısa sürede oluşması gerektiği söyledi. Avrupa Yükseköğrenim Alanı kapsamında, Türkiye’de 2005 yılından beri uygulanmaya çalışılan kalite süreci ile ilgili çalışmalarda, EUA kurumsal değerlendirmeleri, ABET ve MÜDEK gibi akreditasyon uygulamaları dışında yeterince uygulama örneği olmaması nedeniyle, bu sürece kendilerinden sonra başlayan ülkelerin daha hızlı yol aldıkları ifade eden Elmas, "Kalite sürecinin temelinde başlarken en mükemmelini yapmak yoktur. Önemli olan köşe taşlarını sağlam kurmaktır. Bu nedenle yükseköğretim kanununda da aynı mantalitenin hakim olması, hızlı değişime ayak uyduracak kısa ve esnek bir yasanın olması oldukça önem taşımaktadır.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER