ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 14:23

SAÜ, Mısır üniversiteleri ile işbirliği yapacak


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) uluslararası alanda işbirliği ağını genişletmek için Mısır’daki çeşitli üniversitelerle görüşmeler gerçekleştirdi.

SAÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü öğretim üyeleri, son dönemlerde Ortadoğu coğrafyası ile olan akademik işbirliklerine yenilerini eklemek üzere, Mısır’ın Kahire ve İskenderiye şehirlerine gitti. Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nebi Miş ile Enstitü Uluslararası İşbirlikleri Koordinatörü araştırma görevlisi İsmail Numan Telci, Kahire, El-Ezher, Ain Shams ve İskenderiye üniversitelerinde temaslarda bulunarak, SAÜ’nün uluslararası ortaklıklarını artırmaya yönelik görüşmeler yaptılar.

Mevlana Öğrenci ve Araştırmacı Değişim programı için SAÜ ile Ain Shams Üniversitesi, Kahire Üniversitesi ve El-Ezher Üniversitesi arasında ortaklıklar kurulması imkânları değerlendirildi. Ayrıca SAÜ bünyesinde yeni kurulan Ortadoğu Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin bölgedeki üniversitelerle geliştirebileceği işbirliği potansiyelleri ele alınarak, Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Mısır’daki eşdeğer lisansüstü programlarla öğrenci değişimi ve işbirliği konusunda anlaşma imzalandı.
Mısır Üniversiteleriyle araştırmacı değişimi, ortak akademik projeler yürütülmesi ve konferanslar düzenlenmesi gibi konuları içeren anlaşma da imzalandı. Mevlana Değişim Programı ortaklığının da başlatıldığı görüşmelerde üniversitelerle görüşen SAÜ heyeti Ortadoğu alanındaki projelerini de paylaşarak ortaklaşa işbirliği kararı aldı.

SAÜ'den yapılan açıklamada, Ortadoğu alanındaki çalışmaları tek çatı altında toplamayı planlayan üniversitenin aralarında Arapça, Farsça ve İbranice dillerini konuşabilen araştırmacıların bulunduğu 20’nin üzerinde geniş kadrosuyla bölgede Ortadoğu çalışmaları alanında önde gelen kurumlardan biri olmanın hedeflendiği kaydedildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER