ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 21:11

Saruhanlı Ovası'nda tütün fidanları toprakla gecikmeli buluştu


Manisa Saruhanlı Ovası'nda tütün fidanları bu yıl toprakla uzun süren kış nedeniyle gecikmeli buluştu. buluştu. Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, ilçede bu yıl hem tütün üretiminin hem de tütün fiyatının artacağını düşündüklerini söyledi.

Başkan Okur, tütün dikiminin normalde nisan ayında başladığını ancak bu yıl kış ayının yağmurlu geçmesi nedeniyle tütünün toprağa dikilmesinin geciktiğini belirtti. Tütünün geçen yıllara göre bu yıl fiyatının biraz daha güzel olacağını belirten Başkan Okur, "Tütün çok zahmetli bir iş. Buna rağmen geçmiş yıllarda üreticilerimiz tütünden para kazanmadı. Birkaç yıldır tütün fiyatlarından dolayı bu ürüne olan rağbet azaldı. Ama bu yıl bir talep söz konusu. Geçen yıl 20 bin dekar alanda üretim yapılan Saruhanlı'da, bu yılki tütün ekim alınının geçen yıla göre yüzde 30 artmasını öngörüyoruz. Geçen yıl 12 lira olan tütün başfiyatının da bu yıl 16 lira olmasını bekliyoruz." dedi.

Tirkeş köyünde çiftçilik yapan 45 yaşındaki Birol Karadağ da, kış ayının uzun sürmesinden dolayı tütün üreticisinin bir taraftan tütün fidelerini sökme diğer tarafdan dikmenin telaşını yaşadığın vurguladı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER