ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 19:22

Sarkozy'nin yargı yoluyla dinlenmesi


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, görevi devraldığı selefi Nicolas Sarkozy'nin yargı yoluyla telefonlarının dinlenmesi konusunda sessizliğini bozdu.
İtalya Başbakanı Matteo Renzi'yi Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul eden Hollande, ortak basın toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili sorularına muhatap oldu.
Hollande, ''adalete itiraz edilemez'' ifadesini kullandı. Hollande, adalete itiraz edilememesi ve tartışmaya açılamamasının sağlanmasının kendi sorumluluğu olduğunu söyledi.
Hollande, ''Cumhurbaşkanı olarak benim sorumluluğum, yargının bağımsızlığının garanti altına alınmasını sağlamak. Bu bağımsızlık üç temel ilke üzerine kurulu; birincisi kuvvetler ayrılığı, bu da yönetimin yargıya müdahale etmemesini öngörüyor. İkincisi savunma hakkına saygı. Bu yüzden telefon dinlemeleri sorgulayan avukatlarla gelecek hafta konuşacağım. Üçüncüsü ise masumiyet karinesi'' ifadelerini kullandı.
Fransa'da muhalefet, telefonların dinlenmesiyle ilgili kamuya yanlış bilgi vermekle suçladığı Adalet Bakanı Christiane Taubira'nın istifa etmesini istiyor.
Muhalefet partileri, söz konusu skandala sessiz kaldığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı François Hollande'a da sert eleştiriler yöneltiyordu.
Başbakan Jean-Marc Ayrault, önceki gün yaptığı açıklamada, Sarkozy'nin telefonlarının dinlemeye alındığından haberdar olduğunu belirtirmiş ancak konuşmaların içeriğiyle ilgili bilgisinin olmadığını söylemişti. Başbakan Ayrault, Adalet Bakanı Christiana Taubira'nın da dinlemelerden haberdar olduğunu dile getirmişti. Taubira ise daha önce telefon dinlemeleriyle ilgili bilgisi olmadığını iddia etmişti.
Le Monde gazetesi, hakim kararıyla Sarkozy ve iki bakanının telefonlarının, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin 2007'deki seçim kampanyasına destek verdiği suçlaması kapsamında dinlemeye alındığını yazmıştı. Sarkozy'nin, avukatı ile yaptığı telefon görüşmelerinde, hakkında açılan başka bir davayla ilgili içeriden bilgi alabilmek için Yargıtay'dan savcı Gilbert Azibert ile temasa geçtiği ortaya çıkmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER