ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 14:10

Sarkozy'nin yargı yoluyla dinlenmesi


Fransa'da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin yargı yoluyla dinlenmesi konusunda kamuya yanlış bilgi vermekle suçlanan Adalet Bakanı Christiane Taubira'ya yönelik baskılar artıyor.
Muhalefet, önce telefon dinlemeleri hakkında bilgisi olmadığını söyleyen fakat dün "bilgim vardı ancak konuşmaların içeriğini bilmiyordum" diyen Taubira'nın derhal istifa etmesini bekliyor.
Muhalefet partileri temsilcileri, "yalan söylemekle" suçladıkları bakanın artık koltuğunda oturamayacağı görüşünde.
Muhalefet partileri, söz konusu skandala sessiz kaldığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı François Hollande'a da sert eleştiriler yöneltiyor.
Hollande bugün Elysee Sarayı'nda Taubira'yı kabul edecek.
Başbakan Jean-Marc Ayrault, önceki gün yaptığı açıklamada, Sarkozy'nin telefonlarının dinlemeye alındığından haberdar olduğunu belirtirmiş ancak konuşmaların içeriğiyle ilgili bilgisinin olmadığını söylemişti. Başbakan Ayrault, Adalet Bakanı Christiana Taubira'nın da dinlemelerden haberdar olduğunu dile getirmişti. Taubira ise daha önce telefon dinlemeleriyle ilgili bilgisi olmadığını iddia etmişti.
Le Monde gazetesi, hakim kararıyla Sarkozy ve iki bakanının telefonlarının, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin 2007'deki seçim kampanyasına destek verdiği suçlaması kapsamında dinlemeye alındığını yazmıştı. Sarkozy'nin, avukatı ile yaptığı telefon görüşmelerinde, hakkında açılan başka bir davayla ilgili içeriden bilgi alabilmek için Yargıtay'dan savcı Gilbert Azibert ile temasa geçtiği ortaya çıkmıştı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER