ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 18:26

Sarkozy'nin yargı yoluyla dinlenmesi


Fransa Adalet Bakanı Christiane Taubira, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin yargı yoluyla dinlenmesi konusunda yalan söylemediğini ve istifa etmeyeceğini açıkladı.
Taubira, Elysee Sarayı'nda yapılan bakanlar kurulundan sonra düzenlediği basın toplantısında, dinlemeler hakkında Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Jean François Cope'nin, Taubira'nın yalan söylediği ve istifa etmesi gerektiği yönündeki iddialarına cevap verdi.
Taubira "Hayır, yalan söylemedim ve istifa etmeyeceğim" ifadesini kullanarak dinlemenin tarihi, süresi ve içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığını söyledi.
Bu konuda Cumhurbaşkanı François Hollande'ı da bilgilendirmediğinin altını çizen Taubira, 26 Şubat'tan dinlemelerden haberdar olduğunu ancak hiçbir şekilde içeriğini bilmediğini dile getirdi.
Taubira, ayrıca dinlemelerle ilgili Savcılık tarafından Adalet Bakanlığı'na ulaştırılan iki sayfalık dosyayı da göstererek, içeriğe dair hiçbir bilginin yazmadığını, isteyenlerin dosyayı inceleyebileceğini belirtti.
Sabah saatlerinde de Fransa Başsavcısı François Falleti, Taubira'nın dinlemelerle ilgili 26 Şubat'ta bilgilendirildiğini, kendisinin de durumu 21 Şubat'ta öğrendiğini açıklamıştı.
Başbakan Jean-Marc Ayrault, dün yaptığı açıklamada ise Sarkozy'nin telefonlarının dinlemeye alındığından haberdar olduğunu belirtirmiş ancak konuşmaların içeriğiyle ilgili kendisinin bilgisi olmadığını söylemişti. Başbakan Ayrault, Adalet Bakanı Christiana Taubira'nın da dinlemelerden haberdar olduğunu dile getirmişti. Taubira ise daha önce telefon dinlemeleriyle ilgili bilgisi olmadığını iddia etmişti.
Bunun üzerine muhalefet lider Cope da Taubira'nın yalan söylediğini iddia etmiş ve kendisini istifaya davet etmişti.
Le Monde gazetesi, hakim kararıyla Sarkozy ve iki bakanının telefonlarının, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin 2007'deki seçim kampanyasına destek verdiği suçlaması kapsamında dinlemeye alındığını yazmıştı. Sarkozy'nin, avukatı ile yaptığı telefon görüşmelerinde, hakkında açılan başka bir davayla ilgili içeriden bilgi alabilmek için Yargıtay'dan savcı Gilbert Azibert ile temasa geçtiği ortaya çıkmıştı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER