ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 18:48

"Sarıkaya’da süt ve damızlık sığırcılığı gelişecek"


Yozgat'ın Sarıkaya İlçesi Karayakup Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Dursel Erdoğan, ilçede damızlık sığırcılık ve süt üretiminin geliştirileceğini söyledi.

        Başkan Erdoğan, yaptığı açıklamada Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı desteğiyle 2009 yılında başlayan ve geçen yıl sonunda tamamlanarak üretime başlayan tesisin ilçe ve bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını söyledi. 3 yıl önce 30 üye ile kurdukları kooperatifin devlet desteği ile modern bir hayvan üretim tesisine kavuştuğunu belirten Erdoğan, "Şu an çiftlimizde 350 büyükbaş hayvan var. Tesisimizin proje bedeli 7.5 milyon TL idi. Devletimizden biz 4 milyon TL destek gördük. Yani 3.5 milyon TL’ye son derece modern içerisinde süt sağım üniteleri, yem karma makineleri, süt tankı ve bir tesiste olması gereken bütün donanımlara sahip. Tesisimizde 20 kişi istihdam etmeyi düşünüyoruz. Biz bu sayıyı 20’ye çıkarmayı düşünüyoruz." dedi.

        Hayvan üretim tesislerinin çoğalmasının bölge tarımın gelişmesine önemli katkı sağlayacağını vurgulayan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Bölgemiz tarım ve hayvancılığa dayalı bir şehir. Bu bakımdan biz üreticiler açısından bunu iyi değerlendirmek gerekir. Tarım Kırsal Kalkınma destekleri ile çiftçilerimiz bu gibi modern tesislere kavuşabilir. Böyle tesislerin yöremizde bölgemizde artması demek tarımında gelişmesi demektir. Çünkü hayvanların yiyeceğinin karşılanması için silajlık mısır, yonca, fiğ gibi ürünler daha fazla ekilecektir. Yem bitkilerinin üretildiği ve süt ürünlerinin işlendiği tesislerde artacaktır. Bu bakımdan tarım ve hayvancılık bölgemizde daha da gelişecek." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER