ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 18:33

Sarıkaya’da kütüphanesiz okul kalmayacak

Sarıkayada kütüphanesiz okul kalmayacak


Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde eğitim gönüllüsü Şükrü Batanay ve Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu ‘Atık Yönetim Topluluğu’ tarafından başlatılan ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ kampanyası kapsamında ilçedeki okullara kütüphaneler kuruluyor.

Eğitim gönüllüsü Batanay’ın öncülüğünde çalışmalarını sürdüren Hacettepe Üniversitesi Atık Yönetip Topluluğu kısa bir süre önce Sarıkaya İlköğretim Okulu'na kurdukları kütüphanenin ardından Hisarbey İlköğretim Okulu'nun kütüphanesini de oluşturdu. Atık Yönetim Topluluğu Başkanı Murat Tuncer, yaptığı açıklamada, 'Sarıkaya’da kütüphanesiz okul kalmayacak' kampanyası kapsamında ilçede kütüphanesi olmayan okullara kütüphane kurduklarını ve kitapları da yine kendilerinin temin ettiğini söyledi. Tuncer, "Bizler üniversite öğrencileri olarak 'atık yönetim topluluğu' olarak bir topluluk kurduk. Burada adından da anlaşılacağı üzeri atıkları toplayarak geri dönüşüme kazandırmasını sağlıyoruz. Bu sayede elde ettiğimiz gelirlerle de kütüphanesi olmayan okullarımıza kütüphane kuruyoruz. Bu projenin iki önemli güzelliği var; birincisi bu atıkların geri dönüşümle tekrar kazanılması ve doğanın korunması sağlanırken diğer yandan okullarımız kütüphanelerine kavuşuyor. Daha önce Sarıkaya İlköğretim Okulumuzun kütüphanesini kurduk. Şimdi ise Hisarbey İlköğretim Okulumuzun kütüphanesini kuruyoruz." dedi.

Eğitim gönüllüsü Şükrü Batanay da Hacettepe Üniversitesi Atık Topluluğu öğrencilerinin topladıkları atıkları geri dönüşümle tekrar üretime kazandırdıklarını, buradan elde ettikleri gelirleri de eğitime harcadıklarını söyledi. Batanay, "Öğrencilerimizi tebrik ediyor ve kutluyorum. Gerçekten örnek bir çalışmaya imza atıyorlar. Daha önce ilçemiz bir okulumuza kütüphane kurarak kitaplarını da temin ettiler. Şimdi ikinci okulumuzun kütüphaneye kavuşmasını sağladılar. İnşallah kısa bir süre içerisinde Sarıkaya’da kütüphanesi olmayan okulumuz kalmayacak." diye konuştu.

Sarıkaya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Demir ise bu tür çalışmaların eğitim adına yapılan örnek çalışmalar olduğunu belirterek, eğitim gönüllüsü Batanay ve Hacettepe Üniversitesi Atık Topluluğu'na teşekkür etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER