ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ocak 2014 Pazar 16:49

Sarıkamış ruhunu Bitlis’e taşıdılar

Sarıkamış ruhunu Bitlise taşıdılar


Sarıkamış Şehitleri'ni anma programı etkinlikleri çerçevesinde 20 farklı ilden gelen öğrenciler, Sarıkamış ruhunu Bitlis’e taşıdı. Yüzlerce kişinin katılımıyla Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla karda yapılan yürüyüş ise ayrı bir görsel şölen oluşturdu.

Sarıkamış Harekatı'nın 99'uncu yıl dönümü nedeniyle yapılan anma töreninde, Türkiye'nin 20 farklı ilinden yaklaşık 500 ilk, orta ve lise öğrencisi Bitlis'te buluştu. Bitlis-Tatvan kara yolu üzerindeki El-Aman Hanı arkasında bulunan kayak merkezinde bir araya gelen öğrenciler, soğuktan donarak şehit düşen 90 bin askeri, yaptıkları yürüyüşle andılar.

Bitlis Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz, Gençlik Spor İl Müdürü Muzaffer Güven ve öğretmenlerin de eşlik ettiği anma etkinlikleri büyük ilgi gördü. Ellerindeki Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla 30 dakikalık bir yürüyüşle El Aman Hanı'nın bulunduğu bölgeye gelen öğrenciler ve protokol üyeleri burada saygı duruşunda bulundu.

Şehitleri rahmetle andıklarını belirten Bitlis Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz, "Bu yıl Sarıkamış şehitlerini anma programının 99'uncusunu tertip ediyoruz. Tıpkı o günler gibi aynı hava şartlarını yaşıyoruz. Çocuklarımız, o aziz şehitlerimizin hatırasını yad ederek bir nevi o günleri yaşıyorlar. O gururu yaşıyorlar aslında. Bu memleketin şehit kanları ile sulanıp onlara emanet ettiğinin farkına varıyorlar. 90 bin şehit vermiştik. Bu vesile ile onları rahmetle anıyoruz. Burada 20 şehirden gelen kardeşlerimiz var. Bu anma törenini bizlerle paylaştılar." diye konuştu.

İl dışından gelen öğrencilerden Ömer Erbegi ise Bitlis’te olmaktan ve Sarıkamış şehitlerini anmaktan gurur duyduğunu söyledi. Öğrencilerden Zehra Kanbay ise havanın soğuk olduğunu ancak yaptıkları etkinliğin hem içlerini hem ruhlarını ısıttığını belirterek, şehit askerlere Allah'tan rahmet diledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER