ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ocak 2014 Pazar 11:58

Sarıkamış Harekatı'nın 99. yıl dönümü


Kocaeli ve Düzce'de Sarıkamış şehitlerinin anısına yürüyüş düzenlendi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle Derince ilçesindeki Çınarlıdere mesire alanında başlayan yürüyüşe Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Muzaffer Çintemur, TEMA Vakfı İl Temsilcisi Nermin Tol, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Karaosmanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, etkinliği Sarıkamış ruhunun ülke genelinde canlılığını sürdürmesi ve toplumun tüm bireyleri tarafından hissedilmesi için düzenlendiğini söyledi.
Geçen yıl da Sarıkamış'taki Allahuekber Dağları'nda yürüyüş yaptıklarını belirten Karaosmanoğlu, bu yıl Gençlik ve Spor Bakanlığının tavsiyesiyle, tüm ilçelerden yoğun katılımla yürüyüş düzenlediklerini anlattı.
Karaosmanoğlu şöyle devam etti:
"Askerimizin içtiği çorbayı ve hoşafı içiyoruz, ekmeği yiyoruz. Önemli olan dedelerimizi ve büyüklerimizi unutmamak. Şehitlik ruhunu devamlı canlı tutmak. Şehitlik inancımızda en büyük rütbedir. O şehitlik özlemini hepimizin taşıması lazım. Vatanını korumak için şehit olan bütün şühedayı rahmetle anıyorum. İnşallah onlara layık evlatlar, torunlar olmaya çalışırız."
5 kilometrelik yürüyüşe katılanlara, mücadele günlerinde askerlerin tükettiği yağsız buğday çorbası, üzüm hoşafı ve taş ekmek ikram edildi.
- Düzce
Gençlik ve Spor Bakanlığının "Gençlik Şühedanın İzinde, Sarıkamış Programı" kapsamında, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü tarafından anma yürüyüşü düzenlendi.
Ticaret Lisesi önünden başlayarak, Eski İstanbul Caddesi'nden Gençlik Merkezi'ne kadar devam eden yürüyüşe katılanlar, "onlar vatan için dondular", "90 bin şehide bir dua", "ruhunuz şad olsun" yazılı dövizler taşıdı.
Gençlik Merkezinin konferans salonunda düzenlenen anma töreninde, Allahuekber Dağları'nda donarak şehit olan 90 bin asker anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.
Program, slayt gösterisiyle sona erdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER