ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2014 Cumartesi 12:02

Sarıkamış Harekatı'nın 99. yıl dönümü


Sarıkamış Harekatı'nın 99. yıl dönümü dolayısıyla yapılan kardan şehit heykellerinin açılışı bugün yapılacak.
Kars Gülahmet Aytemiz Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri tarafından 10 günde yapılan heykellerin açılışı Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve diğer bürokratların katılımıyla gerçekleştirilecek.
Kayak için Cıbıltepe Kayak Merkezi'ne gelen kayakseverler de 100 kamyon kar kullanılarak oluşturulan kardan şehit heykellerini inceleyerek önlerinde hatıra fotoğraf çektiriyor.
Heykelin yapımında çalışan öğrencilerden Gizem Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sarıkamış'a ekip arkadaşlarıyla şehitlerin kardan heykelini yapmak için geldiklerini söyledi.
Heykelin yapımı için 100 kamyon kar kullandıklarına dikkati çeken Polat, "Arkadaşlarla birlikte teker teker kar taşıdık. Gerektiği zaman harç bile yaptık. Sıvadık ve suyla dondurmaya çalıştık" dedi.
Polat, kara şekil verirken çok uğraştıklarını ifade ederek, "Bozuldu biz yaptık. Bazen oluyordu yapıyorduk ertesi gün geliyorduk erimişti, tekrar yapıyorduk. Çok uğraştık ama başardık. Kardan şehit heykellerinin açılışı bugün yapılacak. Heykeli yaparken en az onlar kadar biz de donduk. Onların hislerini yaşadık. O an ne yaptıklarını anladık" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER