ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2014 Cuma 17:17

Sarıkamış Harekatı'nın 99. yıl dönümü


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Kars Valiliği koordinesinde Sarıkamış Harekatı'nın 99. yıl dönümü dolayısıyla şehit yakınları ve gaziler onuruna yemek verildi.

Kentteki bir otelde düzenlenen program, Kur'an-ı Kerim tilavetinin okunması ve müftü Mehmet Genç'in duasıyla başladı.

Kars Valisi Eyüp Tepe, burada yaptığı konuşmada, hüzünlü bir gün yaşadıklarını belirterek, çeşitli programlarla ecdadı yad ettiklerini söyledi.

Ecdadı tanımak ve tanıtmak adına önemli işler yaptıklarını düşündüklerini ifade eden Tepe, "Dedelerimiz, gözlerini bile kıpmadan 'Bu vatan için öleceksiniz' dendiği anda ölmeyi bildiler. Belki bizler şanslıyız. Ecdadımızın çektikleri bu sıkıntıları sıkıntıları yeri geldiğinde de gözleri kırpmadan canlarını verebileceklerini bir nebze de olsa hissedebildik" dedi.

Tepe, ecdadı şanına yakışır şekilde anmayı hedeflediklerine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Sanki unutmak istediğimiz ve hatırlamak istemediğimiz tarihten bir sayfayı her yıl yeniden açıyoruz ve tabiri caizse sanki o yaşananları yeniden yaşar haline geliyoruz. Şehitlerimizi ve onların yaşadıkları ölümleri, Allahuekber'in zirvelerinde sadece böyle salonlarda şehadetlerini anlatmak çok zordur. Bizler bu vatan topraklarını elde etmek için Sarıkamış'ta, Dumlupınar ve Sakarya'da olduğu gibi hep birlikte savaştık ve bu toprakları kendimize vatan yaptık. Bu vatan mücadelesi dün yapıldı, bugün yapılıyor ve yarın da yapılacak."

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Mehmet Ramiz Bakır da Sarıkamış Harekatı'nın Türk tarihinin en dramatik ve en iç kanatıcı olaylarından biri olduğuna dikkati çekti.

Konuşmaların ardından Ramiz ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kars Şube Başkanı Yüksel Öztürk, Vali Tepe'ye plaket takdim etti.

Sarıkamış Harekatı'nın yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Tepe, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Kenan Kalay ve Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş tarafından verildi.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER