ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 15:43

Sarıkamış Harekatı şehitleri anılıyor


Sarıkamış'ta 99 yıl önce gerçekleştirilen, "Sarıkamış Harekatı" sırasında şehit olanlar düzenlenen etkinliklerle anılıyor.
Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından 400 izcinin katılımıyla Ali Ravi Caddesi'ndeki "Erzurum'un Kahraman Çocukları" rölyefi önünde tören düzenlendi.
Sarıkamış Harekatı'na katılan askerlere sırtlarında torbalarla erzak taşıyan Erzurumlu öğrencilerin canlandırılmasının ardından izciler, marşlar söyleyerek Pasinler-Erzurum karayolu üzerindeki Karskapı Şehitliği'ne kadar yürüdü.
Şehitlikte çevre temizliği yaparak dua okuyan öğrenciler, daha sonra Sarıkamış Harekatı'nın başlatıldığı Erzurum'un Şenkaya ilçesine bağlı Gaziler köyüne hareket etti.
Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, törenin sonunda yaptığı açıklamada, Sarıkamış şehitlerini anmak için her yıl olduğu gibi Allahuekber Dağları'na yine tırmanış yapacaklarını söyledi.
Lübnan, Filistin, Ürdün, Kosova, Makedonya ve Sırbistan'dan gelen izcilerin de katıldığı etkinlikler kapsamında bu yıl 9. tırmanışı gerçekleştireceklerini belirten Subaşı, şunları kaydetti:
"Türkiye'nin tarihine damga vuran ve tarihimizin dönüm noktası niteliğindeki Sarıkamış Harekatı'nın bu yıl 99. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında izcilerimiz yine dedelerinin bağırlarında uyuyacaklar. 'Dedeciğim Ben Geldim' sloganıyla başlattığımız tırmanış bu yıl biraz daha farklı bir anlam taşıyor. Çünkü sadece Türkiye'den değil aynı zamanda Lübnan, Filistin, Ürdün, Kosova, Makedonya ve Sırbistan'dan da izciler burada dedelerini ziyarete geldi. Her yıl giderek büyüyen ziyaretçi sayımız bu yıl da arttı. Bugünü Enver Paşa'nın karargahında geçirecekler ve yarın izcilerimiz 9'uncu tırmanışlarını gerçekleştirerek, dedelerinin mezarı başında yine çadır kurarak geceleyecekler."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER