ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 15:19

Sarıgül: 7 tane genç canı, Gezi olaylarında kaybettik


Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkan adayı Mustafa Sarıgül, Gezi Parkı olaylarının başlangıcının İBB yönetimi olduğunu söyledi. Sarıgül, “Gezi olaylarını hiç başka noktaya çekmeye çalışmayın. 7 tane genç canı, Gezi olaylarında kaybettik.” dedi.

Mustafa Sarıgül, Kadıköy CHP Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sarıgül, Berkin Elvan’ın ölümü dolayısıyla bugünkü diğer programlarını iptal ettiğini açıkladı.

Sarıgül, “Gezi olaylarını hiç başka noktaya çekmeye çalışmayın. Gezi olaylarının başlangıcı bugünkü İstanbul Büyükşehir belediye yönetimidir. İBB yönetimi, bu çalışmaları başlatmasaydı, Gezi olayları olmayacaktı. 7 tane genç canı, Gezi olaylarında kaybettik. Bugün de evinden ekmek almaya giden, sevgili Berkin, bizlere ne yazık ki veda etti. Berkin’in anne ve babası, şu anda demokrasiye inanan, barışa inanan milyonlarca insan, ne kadar üzüntü içerisinde bunu hep beraber görüyoruz. CHP İstanbul İl Başkanımız, bugün bütün programlarımızı sessiz müziksiz bir şekilde Berkin’e olan saygımızdan dolayı sessiz çalışmalar yapacağız. Ben büyükşehire bir kez daha sesleniyorum. Halkın size vermiş olduğu yetkiyi devlet gücü olarak kullandınız. Halkın size vermiş olduğu yetkiyi, emniyet mensubu arkadaşlarımıza talimat vererek yurttaşlarımıza baskı olarak kullandınız. Berkin’in vefatı acaba sizin vicdanınızı sızlatmadı mı?” ifadelerini kullandı.

Gezi Parkı’na anıt dikeceklerini belirten Sarıgül, “30 Mart akşamı, hiçbir siyasi parti gözetmeden, barışa inanan, demokrasiye, özgürlüklere inanan yurttaşlarımın oylarıyla İstanbul büyükşehir’de Taksim Gezi anıtına çok güzel bir şekilde bir demokrasi anıtı yapacağız. O demokrasi anıtında 7 tane can aynı ölçüler içerisinde İnşallah ömür boyu yaşayacak.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER