ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 15:21

Sarıçal Mağarası turizme kazandırılacak

Sarıçal Mağarası turizme kazandırılacak


Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Yenice köyünde bulunan Sarıçal Mağarası koruma altına alınıyor. Doğal güzellikleri bulunan mağara turizme kazandırılacak.

        Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Hassas Alanlar Dairesi Başkanı Ramazan Dikyar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik ve Yenice köyü muhtarı Mehmet Bircan mağarada incelemelerde bulundu.

        Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Hassas Alanlar Dairesi Başkanı Ramazan Dikyar, Polatlı’nın Sakarya Meydan Muharebesi ve Gordion gibi tarihi mekanlarıyla önemli bir tarihi değeri barındırdığını, tabiat varlıklarıyla 3’üncü bir Tarihi Milli Park olabilecek durumda olduğunu söyledi.

        Dikyar, "Şuanda diğer bakanlıklarımıza buranın tabiat anıtı olması için yazıları yazdık. Görüşleri bekliyoruz, görüşler geldikten sonra inşallah tabiat anıtı olarak ilan edeceğiz. Şimdi tarihi milli park diyoruz. Sakarya Meydan Savaşı'nın olduğu yerleri bünyesinde barındırıyor. Aynı zamanda eski çağa ait Gordion şehrinin de bulunduğu bir yer. Kaynak değeri olarak oldukça zengin bir yer. Gelibolu gibi Allah izin verirse 'Başkomutan Tarihi Milli Parkı' üçüncü güzel bir tarihi milli parkımız olabilecek durumda. Potansiyeli oldukça yüksek bir yer.” diye konuştu.

        Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç ise mağaranın 337 metre uzunluğunda eksi 4 metre yatay bir mağara olarak Ankara Bölgesi için önemli bir mağara olduğunu dile getirdi.

        Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, Ankara bölgesinde tabiat anıtı taşıyan önemli bir mağara olduğunu korumaya alınması için ilgili bakanlıklara başvuruların yapıldığını söyledi. Çelik, Polatlı’nın tarihi ve doğal değeri yüksek bir çok unsura sahip olduğunu belirtti.

        Mağaranın bir an önce tanıtılması ve evrensel anlamda insanların cazibe merkezi haline gelmesi gerektiğini vurgulayan Yakup Çelik, "Biz yerel yönetim olarak bu işlerin bizatihi içindeyiz olmasını çok arzu ediyoruz. İnşallah, belki bugünden yarına hemen bir şeyin olması bekleniyorsa bu olmaz ama kendi tabii süreci içinde bu işler ilerleyerek en güzel şekilde Polatlımıza da Ankara’mıza da Türkiye’mize de insanlığa da bunlar kazandırılacaktır. Ben arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum." dedi.

        Yenice köyü muhtarı Mehmet Bircan da mağarayı çocukluğundan beri bildiklerini, içerisinde hayvan kemikleri, sarkıt ve dikitlerin bulunduğunu ifade etti.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER