ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 12:25

Saraybosnalılar köpeklerden şikayetçi


Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, başıboş köpekler halk sağlığını tehdit ediyor.
     AA muhabirinin aldığı bilgilere göre, Saraybosna sokaklarında 11 bin başıboş köpek bulunuyor.
     Sağlık kontrolleri yapılmadığı için halk sağlığı açısından tehdit oluşturan başıboş köpekler, kent sakinlerini ve turistleri tedirgin ediyor.
     Saraybosna'nın yanı sıra Bosna-Hersek'in diğer kentlerinde de vatandaşlar, başıboş köpeklerin sayısının hızla artmasından ve insanlara saldırmasından şikayet ediyor.
     Bu arada, sokak köpeklerinin saldırılarına sadece insanlar değil, evcil hayvanlar da uğruyor. Sokak köpekleri, bir süre önce kentteki hayvanat bahçesinde barınan kangurulardan bazılarını telef etmişti.
    
     -"Araçtan çok köpek var caddelerde"-
    
     Köpeklerin saldırısına uğrayan Dimşa Tomaniç, sokak köpeklerinin saldırısına uğradığını ve tedavi görmek zorunda kaldığını anlattı.
     Tomaniç, tüm sokak köpeklerinin bir yere kapatılması gerektiğini belirtti.
     Kent sakinlerinden Semir Yukiç, sokak köpeklerinin kentin en büyük sorunlarından biri olduğunu ve acilen çözülmesi gerektiğini söyledi.
     "Kimi zaman caddelerde araçtan çok sokak köpeği görüyoruz" diyen Yukiç, ilgili makamların soruna bir an önce çözüm bulmasını ve Saraybosna'nın yeniden eski günlerine dönmesini arzuladığını ifade etti.
     Saraybosna Hastanesi Acil Servis Doktoru Rujitsa Mitiç, başıboş köpek saldırıları nedeniyle yılbaşından itibaren 201 kişinin acil serviste tedavi edildiğini belirtti. Mitiç, geçen yıl ise aynı nedenle bine yakın vatandaşın hastaneye geldiğini ifade etti.
     Melek Hayvan Sağlığı ve Korunması Derneği Başkanı Aldin Paşiç ise sokak köpeklerinin değil, görevlerini yerine getirmeyen belediyelerin insanları mağdur ettiğini öne sürdü.
     Paşiç, "Eğer kanun uygulanmış olsaydı, hayvanların sağlık kontrolleri yapılacak, kurulacak toplama merkezlerinde köpekler kontrol altında tutulacaklardı. Ancak ilgili makamlar bunu yapmadı" dedi.
    
     -Belediyeye maddi tazminat cezası-
    
     Öte yandan, sokak köpeklerinden rahatsızlık duyan vatandaşlar, görevlerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle belediye yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunuyor.
     Zenitsa'da vatandaşların şikayetini kabul eden yerel mahkeme, Zenitsa Belediyesini 2 bin avro tazminat ödemeye mahkum etti.
     Bu arada, vatandaşlar sorunun 2009 yılında hayvan haklarıyla ilgili çıkartılan "Hayvanların Korunmasına Dair Kanun"daki eksikliklerden kaynaklandığını iddia ediyor.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER