ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 13:59

Saraybosna'da büyükşehir belediye başkanı krizi


 Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın yeni büyükşehir belediye başkanı, adaylardan hiçbirinin seçilmek için gerekli olan meclis üyelerinin yarısından bir fazlasının oyunu alamaması nedeniyle seçilemedi.
     Boşnaklar'ın temsilcisi Aliya Behmen'in dört yıllık Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinin sona ermesiyle yeni büyükşehir belediye başkanlığı için Sosyal Demokrat Partisi (SDP) İgor Kamoçayi, Sosyal Demokrat Birliği (SDU) Styepan Klyuiç ve Naşa Partisi (Bizim Partimiz) de Bosna-Hersek Yahudileri Birliği Başkanı Yakob Finci'yi aday gösterdi.
     Saraybosna Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 12 Mart'taki ilk oturumunda yapılan oylamada Naşa Partisi'nin adayı Yakob Finci yeterli oy alamadı. Başkanlık yarışında SDP ve SDU'nun adayları kaldı. 29 üyesi bulunan büyükşehir belediye meclisinde iki aday için yapılan oylamada ise her iki adaya da 12'şer oy çıktı, diğer 5 üye ise çekimser kaldı.
     İkinci oturumun ertelenmesinin ardından gerçekleştirilen üçüncü oturumda, Kamoçayi'yi 12, diğer aday Klyuiç'e ise 10 meclis üyesi destek verdi. Bazı meclis üyelerinin oy kullanmadığı oturumda adaylardan hiçbiri, büyükşehir belediye başkanı seçilmek için gerekli en az 15 oyu alamadı.
     Adaylardan hiçbirinin meclis üyelerinin yarısından fazlasının desteğini alamaması nedeniyle seçimin yeni turunun yarın yapılması kararlaştırıldı.
    
     -"Yeni başkanı kura ile belirleyelim" önerisi-
    
     Yeni büyükşehir belediye başkanı seçim sürecinin uzaması nedeniyle tartışmalar yaşanırken, bazı belediye meclis üyeleri büyükşehir belediye başkanının kura çekimi yöntemiyle belirlenmesini önerdi.
     SDP'nin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hasan Hociç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Büyükşehir belediye başkanının kura ile seçilmesi isteniyor. Bana göre başkan bu şekilde seçilemez. Belediye başkanının seçilmek için 15 oya ihtiyacı var. Çünkü önümüzdeki dört yıl boyunca bu 15 el onunla birlikte Saraybosna'nın çıkarına çalışacak" dedi.
    
     -Adaylardan ikisi de Hırvat-
    
     Bosna-Hersek'teki partilerin arasında sağlanan antlaşma ile bütün partiler Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na Hırvat aday gösterdi.
     Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışan Sosyal Demokrat Birliği'nin adayı Styepan Klyuiç (74), Saraybosna'da doğdu. Saraybosna Üniversitesi Felsefe Fakültesi mezunu olan Klyuiç, 1990-1992 arasında Bosna-Hersek Hırvat Demokrat Birliği'nin (HDZ) genel başkanlığını yaptı.
     Savaş döneminde Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı üyesi olan ve merhum Aliya İzzetbegoviç'in yakın çalışma arkadaşı olan Klyuiç, Bosna-Hersek Cumhuriyeti Partisi ve Bosna-Hersek Cumhuriyetçileri Partisi'ni kurdu, daha sonra Sosyal Demokrat Birliği'ne geçti.
     Sosyal Demokrat Partisi (SDP) adayı İgor Kamoçayi (36) de Saraybosna doğumlu. Saraybosna Üniversitesi Felsefe Fakültesi, felsefe ve sosyoloji bölümünden mezun olan Kamoçayi, üniversiteden mezun olduktan sonra siyasete girdi. 23 yaşında Saraybosna'nın Merkez Belediyesi'nde meclis üyesi seçilen Kamoçayi, mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Aliya Behmen'in 3 yıl boyunca yardımcılığını yaptı.
     Bosna savaşının (1992-1995) bitmesinden bu yana Boşnakların başkan olduğu Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanlığına ilk kez bir Hırvat gelecek.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER