ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 18:36

"Saraybosna Gülleri" yeniden açtı


 Bosna savaşı (1992-1995) sırasında başkent Saraybosna'ya atılan havan topları nedeniyle insanların hayatlarını kaybettiği yerlerde top mermilerinin bıraktığı ve "Saraybosna Gülü" adı verilen izler, Saraybosna kuşatmasının 21. yıldönümü ve 6 Nisan "Saraybosna Şehir Günü" vesilesiyle yeniden kırmızı renge boyandı, üzerlerine gül bırakıldı.
     Tarihin en uzun şehir kuşatmalarından biri olan ve bin 425 gün süren Saraybosna kuşatması sırasında yaşamını kaybedenlerin sembolü olarak gösterilen izler, savaşın unutulmaması için başkentli vatandaşların girişimiyle yeniden belirgin hale getirildi.
     İnsan Hakları Gençlik İnisiyatifi yetkilisi Aldiyana Okeriç, top ve bomba izlerinin kırmızıya boyanması sırasında yaptığı açıklamada, Saraybosna kuşatmasının "hatırası" olan gülleri, Saraybosna Şehir Günü dolayısıyla üçüncü kez boyadıklarını ve bunu gelenek haline getirmek istediklerini söyledi.
     Okeriç, etkinlik kapsamında değişik noktalara koydukları yazı tahtalarına başkent sakinlerinden Saraybosna kuşatmasıyla ilgili mesajlar yazmalarını istediklerini de belirtti.
     Etkinliğe yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, "Her yol Saraybosna'ya çıkar", "Biz, Saraybosna'nın iyileşmesi için buradayız", "Barış, haysiyettir" gibi mesajlar yazdı.
     Bosna savaşı sırasında 6 Nisan 1992'de başlayan ve bin 425 gün süren, büyük acı ve kayıpların yaşandığı Saraybosna kuşatmasında bin 601'i çocuk toplam 11 bin 451 kişi öldürüldü. Kuşatma boyunca günde ortalama 8 kişi hayatını kaybetti.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER