ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 22:19

Saray Sevgi Evi'nde kalan çocukların sünnet şöleni


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Saray Sevgi Evi'nde kalan çocukların sünnet şölenine katıldı.

Saray Sevgi Evi'nin bahçesinde Muradiye Kültür Vakfı'nın desteğiyle düzenlenen sünnet şöleninde konuşan Bakan Şahin, ''Biz, büyük bir aileyiz" diyerek yola çıktıklarını ve önceliklerinin çocuklar olduğunu söyledi. Yollarına çocukların yüksek menfaatlerini gözeterek devam ettiklerini belirten Şahin, şöyle devam etti:

"Çocuklarımızın geleceğimiz için ne kadar kaderimiz olduğunu, onların gelecek için bizim en büyük hedefimiz, idealimiz, umudumuz olduğunu biliyoruz. Çünkü çocuk, masumiyettir, şefkattir, sevgidir, merhamettir, heyecandır. Çocuk, dünümüz, bugünümüz, yarınımızdır; yıldızımız ve ikbalimizdir. Bizim, bütün politikalarımızda, asli görev olarak çocuklarımızın yaşam kalitesini yükseltmek, onurluca yaşam mücadelelerinde yanlarında olmak, iyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta onlarla beraber olmak, onun ailesi olmak, onun annesi ve babası olmak en büyük hedefimiz, en büyük idealimizdir. "
İnsanların hayatında askere gitme, okula başlama ve evlenme gibi safhalar olduğuna işaret eden Şahin, sünnetin ise erkek çocukların yaşamında önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Şahin, "En zor zamanda bize yol açan, en zor zamanda buradan çıkmamızı sağlayan şey paylaşımdır, empatidir, sahiplenmedir. Biz, bütün çocuklarımızı kendi çocuklarımız gibi sahipleniyoruz" diye konuştu.

Çocukların her türlü bilimden istifade etmesi ve önlerindeki bütün fırsatları yakalaması için pozitif ayrımcılık yaptıklarını dile getiren Şahin, ancak ekonomik değerlerin yanına insan olma değeri konulmadığı zaman toplumsal huzuru, barışı sağlamanın ve bireyin yüreğine dokunmanın mümkün olmadığını söyledi.
Bakan Şahin, şunları kaydetti:

"Sizlere ihtiyacımız var. Biz, bir kişi, bir bakan, hükümet, kurum olarak bu işi tek başımıza başaramayız. Müsteşarımızın, genel müdürlerimizin, daire başkanlarımızın bunu başarmak için büyük bir gayreti var, büyük bir idari kadro var ama bu gönüllülük sistemi sizler içinde olduğu ve sizlerle beraber yürütüldüğü zaman başarılıyor. Sizlerle beraber olduğu zaman çocuklarımızın gözlerindeki bakış değişiyor, geleceğe dair umutları edğişiyor. Biz bunu görüyoruz, yaşıyoruz. Yaşamlarını iyileştirmek, her an yanlarında olmak, bütün gücümüzü sarfetmek en büyük temennimiz."

Saray Sevgi Evi'nde kalan 29 çocuk için düzenlenen sünnet şölenine, bazı milletvekilleri, bakanlık bürokratları, çocukların aileleri ve koruyucu aileler de katıldı.

Şölende, Ankara Büyükşehir Belediyesi mehter takımı ile Ahmet Yesevi Üniversitesi sanat topluluğu da gösteri sundu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER