ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 23:13

Saraçhane Parkı'nda Mısır darbesi protesto edildi


Fatih Saraçhane Parkı’nda toplanan kalabalık, Mısır’da yaşanan katliamı protesto etti. Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi posterleri ve Mısır bayrakları açan coşkulu kalabalık, 'İstanbul'dan Mısır'a direnişe bin selam' şeklinde slogan atarak Mısır halkına desteğini yeniledi.

Saraçhane Parkı’nda, 'Genç Hareket' önderliğinde toplanan coşkulu kalabalık, akşam namazını Fatih Saraçhane Parkı’nda kıldı. Grup akşam namazı sonrasında Cumhurbaşkanı Mursi posterleri ve Mısır bayraklarını açarak Mısır darbe yönetiminin Mısır halkını katletmesini protesto etti. Yapılan konuşmalarda darbe yönetimi tarafından tutuklanan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bir an önce serbest bırakılması gerektiği vurgulandı.

Saraçhane Parkı'nda düzenlen protesto eylemine Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de katıldı. Protesto eylemine katılan Belediye Başkanı Demir toplanan kalabalığa kısa bir konuşma yaptı. Mısır'da insanların katledilmeye devam edildiğini söyleyen Demir, "Mısır'da kanları pahasına mücadelesine devam eden insanlara sadece bir ülke sahip çıktı. O ülkede Türkiye'dir. Sadece attıkları oyların hakkını arayan, oyum nerede diyip elinde bir sopası dahi olmayan insanların karşılaştığı duruma bakın. Mısırlı kardeşlerimiz kanları pahasına insanlığa ders verecek muazzam bir iş yapıyor. Halid Meşal, Mavi Marmara olayında şehit olan 9 kardeşimiz için, 'Onlar bize ulaşamadılar ama, onların kanı Gazze'ye ulaştı.' demişti. Ben de Mısır'da şehit olan kardeşlerimizin akan kanının dünyadaki bütün mazlum Müslümanlara ulaştığını düşünüyorum." dedi.

Saraçhane Parkı'ndaki Mısır’a destek eylemine katılan bir vatandaş, "İstanbul'un göbeğinde Fatih Saraçhane Parkı'nda Ümmetin vicdanı tepki oluşturuyor. Bu Ümmet Mısır'dan kilometrelerce uzakta iffetini kuruyabilecek kadar vicdanlıdır. Burada toplanmak üzere kendini ifade etmeyi doğru bulmuştur. Mısır'daki egemen yönetim bu ses karşısında eğilecektir. Küçükten büyüğe bu meydanda ses çıkarmaya devam etmeliyiz." şeklinde konuştu.

Göğsündeki 'R4bia' parmak işaretini göstererek konuşan bir başka vatandaş ise, "Bu işaret iki günde 85 milyon insana ulaştı. Allah'ın izniyle herkese de ulaşacaktır." ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER