ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 16:40

Sapanca’yı dipten besleyen kaynaklar da kurudu


Sapanca Gölü'nü alttan besleyen kaynakların kuruduğu ortaya çıktı. Göle dalış gerçekleştiren bir ekip, gölün artık dipten beslenemediğini görüntülerken, kirlilik sebebiyle görüş mesafesinin yarım metreye düştüğü tespit etti.

Sakarya ve Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü, dipten de alarm veriyor. Kuraklığın etkilerini gölün içinde gözlemlemek için dalan ekip, kıyıdan çekilen gölün, dibinin de farklı olmadığını görüntüledi. Daha önce gölü alttan besleyen kaynakların kuruduğu belirlendi.

    Sakarya Dalış Eğitim Merkezi'nden Recep Şen ve Gökhan Karakaş, göldeki görüş mesafesinin kirlilik sebebiyle yarım metreye kadar düştüğünü söyledi. Recep Şen, daha önce de göle daldıklarını ve gölün birkaç kaynaktan alttan beslendiğini gördüklerini belirterek ancak şimdi gölü dipten besleyen kaynaklarında kuruduğunu vurguladı. Karakaş, “Daha önce yaz aylarında da göle dalmıştık. Bu aylarda bile göl attan besleniyordu. Ancak şimdi bu kaynakların kuruduğunu gördük. Dipten gölü bir musluk gibi besleyen kaynaklar artık yok. Dalış sırasında gölde balık ta görmedik. Gölün içinde görüş mesafesi yarım metreye kadar düşüyor.“ diye konuştu.

    Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu, su döngüsü bozulduğu zaman hem yer üstü hem de yer altı kaynaklarının bundan olumsuz yönde etkilenebileceğini söyledi. Gölü besleyen dereler üzerine su fabrikaları kurulması sebebiyle gölün artık bu kaynaklardan beslenemediğini vurgulayan Gümrükçüoğlu “ Dalgıçların yaptığı tespitlerle ilgili bir şey söyleyemem ama, su döngüsü bozulduğu zaman gölü dipten besleyen kaynaklar da kuruyabilir. Bir kaynak kurumaya başlıyorsa, diğer kaynaklarda kuruyabilir. Sapanca Gölü kıyısındaki artezyen kuyuları ve gölü besleyen dereler üzerinde kurulan su fabrikaları gölün beslenmesinin önüne geçiyor.” şeklinde konuştu.

    Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş ise Sapanca Gölü'nün genelde yüzeysel sularla beslendiğini dile getirerek gölün dipten ne kadar beslendiği ile ilgili bir tespit olmadığını vurguladı. Keleş, kuraklık sebebiyle gölü besleyen kaynaklardan göle su girişinin olmaması sebebiyle göldeki su seviyesinin düştüğünü sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER