ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 18:29

Sapanca Gölü'nü koruyacak özel hükümler belirleniyor

Sapanca Gölünü koruyacak özel hükümler belirleniyor


Sapanca Gölü'nün daha etkin korunabilmesi ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere ulaştırılabilmesi amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın çatısı altında başlatılan 'özel hüküm belirleme' çalışmaları sürüyor.

        Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) ve Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) uzman kadrolarından oluşan bir ekip, SASKİ'nin Esentepe mevkiinde bulunan Göl İçme suyu Tesisleri'nde bir araya geldi. Toplantıda, Sapanca Gölü'nde bugüne kadar gerçekleştirilmiş olan akademik çalışmalar masaya yatırıldı. Sapanca Gölü'nün en etkin şekilde korunması ve kullanılabilmesi için tüm bilgiler değerlendirildi. Kısa bir süre sonra tekrar bir araya gelecek olan ekip, hazırlanan ortak bilgi raporunu Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na teslim edecek.

        Özel hükümler, 'içme suyu elde edilen havzalarda o havzaya özgü uygulanması gereken kuralların bütünü' olarak ifade ediliyor. Havzada yapılacak imar faaliyetleri ve bu konuda uygulanacak hükümler, havzadaki tarımsal faaliyetler ve bu faaliyetlerde dikkat edilecek hususlar, içme suyu elde edilen göl ya da barajda yapılacak ve yapılamayacak faaliyetler gibi tüm detaylar belirlenerek, özel hükümlerde yer alacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER