ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 08:58

Şap nedeniyle binlerce hayvanın öldüğü yalan

Şap nedeniyle binlerce hayvanın öldüğü yalan


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye’de şap hastalığı konusunda bir tehlike olmadığını duyurdu.

Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan bilgilendirmede, Türkiye’de şap hastalığından binlerce hayvanın öldüğüne dair açıklamaların gerçek dışı ve tamamen yalan olduğu vurgulandı.

Bir milletvekilinin Doğu Anadolu Bölgesi'nde salgın şap hastalığı bulunduğuna dair açıklamalarının eksik bilgiye dayandığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı ve Erzurum illerinde öldüğü iddia edilen büyükbaş hayvanlarla ilgili verilen rakamlar tamamen gerçek dışıdır. Bazı bölgelerde çeşitli sebeplere bağlı olarak görülen hayvan ölümlerinin büyük bir salgın hastalık varmış gibi yansıtmak doğru değildir. Şap hastalığı ile ilgili olarak alınan tedbirler sonucu geçmiş yıllara oranla önemli ölçüde azalma vardır. Bakanlığımız, şap hastalığı ile mücadele için yeterli miktarda aşıyı soğuk zincir sistemiyle zamanında illere göndermiştir. Şap hastalığının önlenmesi için bakanlığımızca aşılama, hayvan hareketlerinin kısıtlanması, hastalık mihraklarında temizlik ve dezenfeksiyon, gerektiğinde hayvan pazarlarının kapatılması işlemleri yapılmaktadır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER