ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 14:20

Şanlıurfa’da kuş sayımı


Doğa Kültür ve Yaşam Derneği ve Doğa Derneği’nin uzmanları, 15 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında Türkiye’de çok sayıda sulak alanda gerçekleşen Kış Ortası Sukuşu Sayımı'nı Şanlıurfa’daki Fırat Nehri'nde gerçekleştirdi.

Şanlıurfa’daki Suriye sınırından Atatürk Barajı’na kadar olan tüm Fırat nehri ülkemiz genelinde yaklaşık 100’e yakın sulak alanla birlikte sayıldı. Aynı zamanda Wetlands International (Uluslararası Sulak alanları Koruma Kurumu) tarafından organize edilen küresel bir sayım organizasyonu olan Kış Ortası Sukuşu Sayımları ile elde edilen veriler tür koruma çalışmalarına, korunan alanların ilan edilmesine ve dünyadaki kuş popülâsyonlarının izlenmesine rehberlik ediyor.

Şanlıurfa’daki Fırat nehri, göçmen kuşların Türkiye’de kışı geçirmek için kullandığı Önemli Doğa Alanı ve sulak alanlardan. Her yıl Doğa Kültür ve Yaşam Derneği ve Doğa Derneği uzmanlarının yaptığı sayımlarda yıllara göre su kuşlarının bu alanlardaki durumu ve alanlar hakkında düzenli bilgi toplanıyor. Sayımlar teleskop ve dürbün kullanılarak gruplar halinde özel metotlarla kuşların tek tek sayılmasıyla gerçekleşiyor.

Gözlemcilerden Turan Çetin konuyla ilgili şunları belirtti: "Her yıl düzenli olarak su kuşlarının sayımlarını yaptığımız Fırat Nehri'nde bu yıl geçen seneye oranla daha az sayıda kuş gözlemlenmiştir. Geçen sene 56.596 adet su kuşu varken bu yıl 50.326 adet sayılmıştır. Sayımlar esnasında son yıllara göre Şanlıurfa’ya yeni kuş kaydı olarak “İzmir Yalıçapkını (Halcyon smyrnensis), Angıt (Tadorna ferruginea)“alındı. Geçtiğimiz yılda olduğu gibi en fazla sayılan su kuşu Sakarmeke (Fulica atra) olarak 36.173 birey sayıldı. Şanlıurfa ilimizde bu tür çalışmaların desteklenmesi ve sahip çıkılması gerektiğini belirtti."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER