ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 15:06

Şanlıurfa'da 4 bin 300 çocuk işçisi var

Şanlıurfada 4 bin 300 çocuk işçisi var

Çocuk işçi sayısını bir yıllık çalışma sonucunda belirleyen İŞKUR, çocuk işçiliğini önlemek için girişimlerde bulunacak.


İŞKUR verilerine göre Şanlıurfa'daki çocuk işçi sayısı 4 bin 326. Çocuk işçi sayısını bir yıllık çalışma sonucunda belirleyen İŞKUR, çocuk işçiliğini önlemek için girişimlerde bulunacak.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürü Necdet Karasevda, çocuk işçiliğinin önlenmesi için hummalı bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi. Karasevda, “2013 Temmuz ayında Bakanlığımız, çocuk işçiliğinin önlenmesi için 5 ilde pilot bölge uygulaması yaparak Çocuk İşçiliği izleme birimi kurdu, pilot bölgelerden biride ilimiz Şanlıurfa. İŞKUR İl Müdürlüğümüz Şanlıurfa’da STK temsilcileri ve Aile fertleriyle bir araya gelerek ön rapor hazırlayıp çocukların sokaklarda veya başka yerlerde çalışmaması için aile büyüklerine iş imkanı sağlamak amaçlı görüşmeler yapıyor. Burada ki hedefimiz çocukları sokaklardan kurtarmak maddi imkanı olmayan ailelere sağlıklı iş imkanı sağlamak.” dedi.

Çalışmaların sadece kurumlar arasında kalınmaması gerektiğinin altını çizen Karasevda, konuşmalarını şöyle sürdürdü: “Şanlıurfa’da yaklaşık 11 ay içerisinde kurulan birim tarafından alınan rapora göre Kentte 4 bin 326 çocuğun çalıştığı ortaya çıktı. Şanlıurfa’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları, belediyeler, gönüllü kuruluşlar ve özellikle ailelerinde isteğiyle bu sorunu ancak birlik ve beraberlik içerisinde çözebiliriz. Ben inanıyorum ki en kısa sürede Şanlıurfa ilimizde çocuk işçiliğinin tamamen bitecektir.” diye konuştu.

22 Temmuz 2013 Yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Gaziantep, Ordu, Adana, Kocaeli ve Şanlıurfa ili olmak üzere 5 ilde pilot bölge uygulamasına geçildi. 22 Temmuz 2013 yılında Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürlüğünde faaliyete geçen “Çocuk İşçiliği izleme birimi” kent genelinde okullarda, STK temsilcileri ve aileler ile yaptıkları görüşme ve kapsamlı çalışmalar neticesinde 4 bin 326 çocuğun çalıştığı öğrenildi. Çocukların sokaklarda ve sosyal güvencesi olmayan yerlerde çalışmasının önüne geçilmek için düğmeye basan Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürlüğü çocukların aile fertlerine iş bulma imkanı sağmakla çocuk işçiliğinin önüne geçmesini hedefliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER