ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 18:15

Şanlıurfa'da 110 bin öğrenci okul yerine tarlada


Okul çağında olup okula gitmeyen öğrenci sayısı 893 bin olduğu belirtiliyor. Bu sayı Şanlıurfa’da ise 110 bin olarak ifade ediliyor. İki haftayı aşkın süredir okula gitmeyip pamuk tarlalarında çalışan öğrencileri iş başında ziyaret eden Eğitimsen Şanlıurfa Şubesi, bu ayıbın üstünün örtülmesini istedi.

Şanlıurfa’da okul çağında olup okula gitmeyen 110 bin öğrenci olduğu belirtiliyor. Bunlardan kimi pamuk tarlalarında, kimi biber, kimisi de fıstık tarlasında. Tarlada çalışan öğrencilerin sorununa dikkat çekmek isteyen Eğitimsen Şanlıurfa Şubesi pamuk tarlasında çalışan öğrencileri işbaşında ziyaret edip, okula neden gitmediklerini sordu. Bozova ilçesine bağlı Eskin köyü Tekin mezrasındaki bir tarlada öğrencilerle birlikte pamuk toplayan sendika üyeleri öğrencilere okula dönmeleri için çağrı yaptı. Öğrencilere kitap ve okul çantası hediye eden sendika yöneticileri okul çağında olan öğrencilerin tarlada çalışmasını ayıp olarak nitelendirdi.

Burada konuşan Eğitimsen Şanlıurfa Şube Başkanı Halit Şahin, iki haftadır okullar açık olmasına rağmen halen öğrencilerin pamuk tarlalarında çalışmak zorunda kaldığını söyledi.
"Yaklaşık 110 bin öğrencimiz şuanda okullara gitmiyor.Aileleri ile birlikte pamuk tarlalarında çalışmak zorunda kalıyorlar." diyen Şahin, her yıl İŞKUR tarafından Toplum Yaranına Çalıştırma projesi kapsamında işe alınan işçilerin öğrenci velilerinden seçilmesini önerdi.
Her yıl ortalama 12 bin kişinin İŞKUR tarafından çalıştırıldığını dile getiren Şahin, "Tarlaya gitmek zorunda kalan öğrencilerin velileri işe alınsın. En azından okulların açık olduğu dönemlerde bu öğrencilerimiz tarlada değil, okullara gider velilerimiz de kendi maaşlarını alıp okullar tatil olana kadar çocuklarla birlikte eğitim öğretime devam ederler." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER