ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2013 Çarşamba 23:12

Şanlıurfa KCK davasında karar


BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın da arasında bulunduğu 28 kişinin yargılandığı Şanlıurfa KCK davasında 22 sanık, 6 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında, 3 tutuklu sanık ve avukatları hazır bulundu. Tutuklu sanıklardan BDP Şanlıurfa Milletvekili Ayhan ile tutuksuz yargılanan 24 sanık mazeret bildirerek katılmadı.

Mahkeme başkanı, sanıklar hakkında dosyada yer alan atılı suçlamaları okuyarak savunma yapmaları için söz verdi. Duruşmaya tercüman olarak atanan bir kişi kimlik tespitinin ardından yemin ettirildi.

Sanık avukatlarının, tahliyeye ilişkin taleplerinin ardından mahkeme heyeti, verdiği kısa aradan sonra kararını açıkladı.

Mahkeme, dosyada tutuksuz yargılanan 19 sanık için 6 yıl 3'er ay, tutuklu sanıklardan Azize Yağız, Adile Fidan ve Mikail Gözek'e ise 10'ar yıl hapis cezası verdi.

Tutuksuz yargılanan 4 sanık hakkında beraat kararı verilirken, duruşmaya raporlu olduğu gerekçesiyle katılmayan BDP Şanlıurfa Milletvekili Ayhan ile sanıklardan Mahmut Çelik ile ilgili karar bir sonraki duruşmaya bırakıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER