ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Kasım 2012 Çarşamba 15:34

Saniyede 40 litre su veren kaynak

Saniyede 40 litre su veren kaynak


Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen sondaj çalışmasında saniyede 40 litre veren jeotermal su bulundu.

Yozgat’ın kullanılabilir tarım alanları bakımında ilk sıralarda yer alan ilçesi Boğazlıyan’da MTA tarafından yürütülen sondaj çalışmasında çıkan jeotermal su kaynağı, sağlık turizminde değerlendirilecek olması ilçe halkına umut oldu. Boğazlıyan Kaymakamı Ömer Faruk Çelik, yaptığı açıklamada sondaj çalışmasında 300 metre derinlikte 48 derece sıcaklığında saniyede 40 litre veren jeotermal su çıkartıldığını söyledi. Kaymakam Çelik, "Yürütülen sondaj çalışmasında istenilen düzeyde sıcak su çıktı. Bu suyun kalitelisi ve demir oranı da çok yüksektir. Kuyudan çıkarılan sıcak suyun debisi birçok işletmenin sıcak su gereksinimini karşılayacak kapasitededir." dedi.

Jeotermal suyun birçok hastalığın tedavisinde kullanılacağını ifade eden Kaymakam Çelik, "Bahariye köyü yakınlarında bulunan jeotermal suyun Sağlık Bakanlığı raporlarına göre, kırık-çıkık ve romatizmalı hastalıklar başta olmak üzere kronik bronşit, karaciğer ve mide rahatsızlıkları, üst solunum yolu rahatsızlıkları ve safra kesesi rahatsızlıkları gibi birçok hastalıkla ilgili tedavi amaçlı kullanılabileceği belirtildi. Çalışmalarda istenilen sonuçta jeotermal sıcak suyun çıkması bizleri çok mutlu etti. Suyun çok kaliteli olduğu ve demir oranının da çok yüksek olduğunu ifade ediliyor. Sağlık turizmi açısından da oldukça önemli bir kaynaktır." diye konuştu
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER