ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 11:21

Sanık yakınları gözyaşlarına boğuldu


Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde görülen 361 sanıklı Balyoz darbe planı davasının temyiz duruşmasını takip için gelen sanık yakınları kararın açıklanmasını büyük bir heyecanla bekledi. Telefonla içerden bilgi almaya çalışan ve sonucu öğrenen bazı sanık yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.

Balyoz davasında temyiz kararını açıklayan Yargıtay, bazı sanıkların beraat kararını onadı, bazılarının da haklarındaki mahkumiyet kararını bozdu. Mahkeme heyeti 237 kişi hakkındaki mahkûmiyet kararını onayladı. 25 kişi hakkında da sanıkların cezalandırılmasına yeterli, her türlü kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından beraat kararının verilmesi gerekçesi ile bozulmasını, bu sanıklar arasında tutuklu varsa tahliye edilmelerini ve hakkında yakalama kararı olanların da yakalama kararının geri alınmasını isteyen mahkeme heyeti, ayrıca 63 kişi hakkında da eylemlerin suç için anlaşma suçu kapsamında kalması nedeni ile haklarında 5237 sayılı TCK’nın 316/2. ve CMK’nın 223/4-a maddeleri gereğince 'ceza verilmesine yer olmadığına' karar verilmesi gerektiği ile bozulmasına, bu 63 kişiden tutuklu varsa tahliyelerine, hakkında yakalama kararı olanların da aranmaktan vazgeçilmesini istedi. Mahkeme heyeti 36 kişi hakkında İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği tahliye kararlarını da onadı.

SANIK YAKINLARI YARGITAY ÖNÜNDE TOPLANDI

Karar öncesinde sanık yakınları Yargıtay binası önünde toplandı. Yoğun güvenlik önlemi alan polis ekipleri, avukat, basın mensupları ve davayı izleyeceklerin dışında kimseyi içeri almadı. Bariyer önünde bekleyen sanık yakınları ise kararın açıklandığını duyunca birbirlerinden sonucu öğrenmeye çalıştı. Bazı sanık yakınları davayı izleyenlerden telefonla bilgi almaya çalıştı.

Açıklanan karar kimi sanık yakınları tarafından sevinçle karşılanırken kimileri gözyaşlarına boğuldu. Sanık yakınları, 'Ordu millet elele tam bağımsız Türkiye', 'Orduya uzanan eller kırılsın' sloganları attı. Mahkemeden çıkan başka bir sanık yakını ise kameralar önünde tepkisini dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER