ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 15:04

Sanık Rahtuvan'ın cezalandırılmasını istendi


Balyoz davasının devam eden bölümünde duruşma savcısı, sanık emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile hakkında yakalama kararı bulunan sanık Ali Göznek’in dosyasının ayrılarak tutuklu sanık Ahmet Gökhan Rahtuvan hakkında karar verilmesini istedi. Mütalaasını açıklayan savcı, Rahtuvan’ın suça iştirak ettiğinin sabit olduğu gerekçesiyle darbeye eksik teşebbüsten cezalandırılmasını talep etti.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Balyoz davasına devam edildi. Üç sanığın yargılandığı davanın duruşmasına tutuklu sanık emekli Albay Ahmet Gökhan Rahtuvan getirildi. Sanık Levent Ersöz’ün ise sağlık gerekçesiyle katılmadığı belirtildi.

Levent Ersöz’ün avukatı Hüseyin Ersöz, mahkemenin bu davaya bakmakta görevsiz olduğunu belirterek dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesini talep etti. Müvekkilinin savunmasına hazırlaması için iki aylık süre isteyen avukat Ersöz, Ergenekon davasında olduğu gibi bu davada da telekonferans yöntemiyle savunma yapmasını talep etti.

Sanık Rahtuvan’ın avukatı Yavuz Katı, sanık Ali Göznek’in yakalamalı olması, Ersöz’ün de hastalığı nedeniyle müvekkilinin dosyasının ayrılmasını istedi.

Duruşma savcısı Hüseyin Kaplan, dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesi talebinin reddedilmesi yönünde görüş belirtti. Mahkeme de talebi reddederek duruşmaya devam etti.

Avukat Hüseyin Ersöz, ret kararı üzerine taleplerinin uyuşmazlık mahkemesi kanunu gereğince Askeri Yargıtay Başsavcılığı’na gönderilmesini talep etti. Avukat Ersöz, dijital belgelerin sahte olduğunu ileri sürerek bilirkişi incelemesi de istedi.

Bu taleplerle ilgili görüşü sorulan savcı, bu iddiaların daha önce de defalarca yapıldığını, yargılama aşamasında cevaplarının verildiğini, mevcut delillerin karar vermeye yeterli olduğunu belirtti. Savcı, aynı yöndeki taleplerin davayı uzatmaya yönelik olduğunu savundu.

Savcı Kaplan, sanıklar Ersöz ve Göznik’in dosyasının ayrılarak sanık Rahtuvan hakkında mütalaa alınmasını ve bu yönde karar verilmesini talep etti. Sanık Rahtuvan yönünden mütalaasını açıklayan savcı, sanığın Balyoz darbe planı kapsamında iddia edilen suça iştirak ettiğinin sabit olduğunu kaydetti. Sanığın, ihtilal ortamının hazırlanması için milli mutabakatın oluşturulması amacıyla gerekli eylem planlarının hazırlanması için görevlendirildiğini belirten savcı Kaplan, aynı belgelerin Gölcük’teki aramalarda da ele geçirildiğini hatırlattı. Sanığın bu yöndeki bazı toplantılara da katıldığını belirten savcı, bu nedenle darbeye eksik teşebbüsten cezalandırılmasını istedi.

Duruşmaya ara veren mahkeme aranın ardından kararlarını açıkladı. Dosyanın Asreki Yargıtay Başsavcılığı’na gönderilmesi ve yeni bilirkişi taleplerini reddeden mahkeme, sanık Rahtuvan’a mütalaaya karşı savunma hazırlaması için bir sonraki duruşmaya kadar süre verdi.

Levent Ersöz’e de savunması için süre veren mahkeme, telekonferans yöntemiyle savunma yapması talebini ise reddetti. Dosyanın ayrılması talebinin bir sonraki oturumda değerlendirilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER