ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 16:40

Sanık jandarma binbaşı: Misyonerlikte ilgili 37 ödeme yapıldı


Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi olayına ilişkin davanın 89. duruşmasında tutuklu sanık binbaşı Haydar Yeşil, cinayetler öncesi Malatya İl Jandarma Komutanlığı tarafından misyonerlikle ilgili 37 ödeme yapıldığını, bunlardan 7’sinin Zirve Yayınevi ile ilgili olduğunu belirtti.

    Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 89. duruşmasında tutuklu sanıklar emekli albay Mehmet Ülger, Haydar Yeşil, Murat Göktürk, Mehmet Çolak, Adil Akçay, Adem Gedik, Levent Ercan Gelegen, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Emre Günaydın, Ruhi Abat, Abdullah Atılgan ve Hüseyin Yelki hazır bulundu. Duruşmaya tutuklu sanıklar emekli orgeneral Hurşit Tolon, Hamit Çeker, Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler ile tutuksuz sanıklar İlker Çınar ile Aykut Saka katılmadı.

    Duruşmada muvazzaf binbaşı Haydar Yeşil, savunma yapmaya devam etti. İddianamede geçen ve İlker Çınar’ın kendilerine yönelik suçlamalarını reddeden Yeşil, savcının Zirve Yayınevi ile birlikte diğer cinayetler Hrand Dink ve Rahip Santoru cinayetlerine ortam hazırladıklarını iddia etti.

    Yeşil, “Savcının bu beyanları İlker Çınar'ın yalan beyanlarına dayanmaktadır. Ruhi Abat'ın Kürdistan Hristiyan Brliği'ni kurduğunu beyan etmişlerdir. Bu metinlerde böyle tek bir cümle yoktur. Misyonerlerin hedefinde Kürtler ve Aleviler olduğu yer almaktadır. Birlikte hareket ettiklerine dair tek bir cümle bile yoktur" ifadelerini kullandı.

    İlker Çınar'ın ses kayıtlarıyla ilgili kurgu ifadeler verdiğini savunan Yeşil, “İlker Çınar daha önceki ifadelerine kurgu ifadeler eklemiştir. Bu ses kayıtları İlker Çınar'ın dediği gibi bir takım sesleri kanıtlamak için de kullanılmamıştır. Savcı soruşturma ve incelemelerde delil toplamak yerine İlker Çınar'ın ağzıyla iftira atmaya devam ediyor." dedi.

    Çınar'ın tehdit edildiği yönündeki iddialarını gerçekçi bulmadığını işaret eden Yeşil, ses kayıtlarına bakıldığında böyle bir şey olmadığını, tam aksine Çınar'ın bilgi satmak için can attığını öne sürdü.

    Malatya İl Jandarma Komutanlığı tarafından misyonerlikle ilgili 37 tane ödemenin yapıldığını kaydeden Yeşil, "Bu ödemelerin 7 tanesi Zirve Yayınevi ile ilgili yapılmış. Bu ödemelere karşılık olarak bin 60 lira ödeme yapılmıştır” diye konuştu.

    Kent merkezindeki Niyazi Mısri Caddesi üzerinde yer alan Zirve Yayınevi'nin jandarmanın sorumluluk alanında olmamasına karşın neden jandarma tarafından takip edildiğine değinmedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER