ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 13:53

"Şanghay AB ve NATO'nun alternatifi değil"


Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin 6 Haziran 2012 tarihinde Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) Diyalog Ortağı olarak dâhil olduğunu hatırlattı. Bakanlık, son dönemdeki Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyelik ile AB üyeliği tartışmaları için ise “Ülkemizin ŞİÖ ile ilişkisi AB veya NATO ile ilişkilerimize alternatif olmadığı gibi bu örgütlerle mevcut ilişkilerimiz ŞİÖ ile işbirliğimiz önünde engel değildir.” denildi.

        Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye, Sayın Bakanımızın ŞİÖ Genel Sekreteri’ni muhatap 23 Mart 2011 tarihli mektubuyla anılan örgüt nezdinde 'Diyalog Ortağı Statüsü' kazanmak üzere başvuruda bulunmuştur. Bakanlığımızca yapılan 7 Haziran 2012 tarihli açıklamada da belirtildiği üzere, başvurumuz, 6–7 Haziran 2012 tarihlerinde Pekin’de düzenlenen ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’nde oybirliğiyle kabul edilmiştir. Zirve Bildirisi’nde de Türkiye’nin Diyalog Ortağı olarak ŞİÖ ile işbirliğine dâhil olmasının memnuniyetle karşılandığı belirtilmiştir. Dolayısıyla, ülkemizin anılan örgüt nezdindeki statüsü çok açık olarak tespit ve tescil edilmiştir. Bu konudaki karar en üst düzeyde devlet başkanları seviyesinde alınmıştır.” ifadelerine yer verildi.

        Türkiye’nin ŞİÖ ile ilişkisi AB veya NATO ile ilişkilerine alternatif olmadığı gibi bu örgütlerle mevcut ilişkilerin ŞİÖ ile işbirliğinin önünde engel olmadığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi: “Nitekim AB 2012 yılında ŞİÖ ile ilişkilerini geliştirme kararı almış, Orta Asya Özel Temsilcisi'nin görev yönergesinde de bu hususa vurgu yapmıştır. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de bu bağlamda bir soruya verdiği cevapta, bu konuyla ilgili olarak hiç bir çelişki görmediğini belirtmiştir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER