ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 15:31

Sanayicilere yurt dışına açılma eğitimi verildi

Sanayicilere yurt dışına açılma eğitimi verildi


Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD), TUSKON Genel Sekreter Yardımcısı Kerem Aydın’ın katılımıyla, 'Şirketler Dünyaya Nasıl Açılır' programı düzenledi.

Programda konuşan Kerem Aydın, “TUSKON tarafından dünyanın her kesiminde bir irtibatımız bulunmaktadır. Yani siz dünyaya erişimi olmayan bir ülkede bile olsanız bizlerde bir irtibatı vardır.” dedi. Aydın, şu bilgileri verdi: “Ayakta kalmak için, büyümek için global dünyaya ayak uydurmak, hedeflerimize ulaşmak için daha fazla ülkeye daha fazla ürün satmak gerekiyor. Ama bu anlamda firmalar dışa açılmayı can simidi olarak değil proje odaklı gerçekleştirmesi gerekiyor. İhracat yapmak için hedefler koyun her ülke için; her ürününüz için ayrı ayrı hedefler geliştirin. Ürünlerinin yüzde 70’ini Nijerya’ya satan firmalar var, bu yanlış bir strateji. Her geçen gün daha farklı pazarlara, daha farklı ülkelere ulaşmak gerekiyor.”

Üyelerin dünyaya açılması konusunda TUSKON’un faaliyetlerinden de bahseden Aydın, “20 Haziran’da bu yıl 18.’sini düzenleyeceğimiz Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü programımız var. Bu programda 140 ülkeden 1200 firma ve 1500 katılımcıyla buluşma imkânı bulacaksınız. 20 Haziran'da sizi Kayseri’ye bağlayan çok ama çok büyük bir programınız yoksa kesinlikle sizleri de Dünya Ticaret Köprüsü programımıza bekliyoruz. Orada sınırsız iş görüşmesi gerçekleştirebilirsiniz. O yüzden ben bu kadar kişiyle görüşsem yeter, hedefim bu kadar kişiyle görüşmek diye kendinizi şartlandırmayın, motive olun yeter.’’ diye konuştu.

Aydın, yurt dışından gelen işadamlarına sadece ürün satmak değil, onları memnun etmek için ülkeyi sevdirmek, insanları sevdirmek gerektiğinden bahsederek, ülke misyonuna olan katkının önemine dikkat çekti. Aydın, “Gerçekleştirdiğimiz bu program işadamı ve sanayicilerimizin yurt dışındaki en ucuz, en kolay ve en faydalı bilgilere ulaşabilecek bir programdır.’’ ifadesini kullandı.

Son olarak TUSKON Evrensel Fuar AŞ tarafından gerçekleştirilecek fuarlar hakkında bilgiler aktarıldı. Bu fuarlar içerisinde Angola’nın en hızlı büyüyen 2. ülke olduğu, Mozambik’in son 10 yılda her yıl yüzde 10 büyüdüğü ve Gana için de Afrika’nın en istikrarlı ülkesi olduğu bilgileri aktarıldı. Programın sonunda TUSKON Genel Sekreter Yardımcısı Kerem Aydın, katılımcıların sorularını cevaplandırdı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER