ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 13:08

"Sanayici ve üniversite işbirliğini artırmak istiyoruz"

"Sanayici ve üniversite işbirliğini artırmak istiyoruz"


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, sanayici ile üniversite işbirliğini artırmak için çalıştıklarını söyledi.

Anadolu Girişimci İşadamları Derneği’ne (AGİD) iadei ziyarette bulunan Prof. Dr. Kibar, üniversite bünyesindeki teknokentin tam kapasite hizmet verdiğini belirtti. İkinci bir teknokent oluşturmak için Bilim Sanayi Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü ifade eden Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, yeni teknokentin 4 bin metrekare alan üzerine kurulacağını bildirdi. Prof. Dr. Kibar, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, teknokenti olan üniversiteler aracılığıyla sanayici ve öğretim görevlilerini buluşturmaya çalışıyor. 46 bin öğrencisi olan üniversitemiz 862 öğretim görevlisi ile hizmet veriyor. Çukurova Üniversitesi çapındaki diğer üniversitelerde daha fazla öğretim görevlisi olmasına rağmen, arkadaşlarımız derslerden arta kalan zamanlarda önemli akademik çalışmalara imza atıyor.” diye konuştu.

Yeni fakülteler için de çalışmaların sürdüğünü söyleyen Rektör Prof. Dr. Kibar, “Yumurtalık Meslek Yüksek Okulu’nun ihalesi bitti. Önümüzdeki günlerde temeli atılacak. Ayrıca, üniversite bünyesinde yeni bir eğitim fakültesi yapılacak. Yine, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği ile ortaokul, lise çağındaki çocuklarımızın da faydalanabileceği bilim merkezi kurulacak.” şeklinde konuştu.

Akdeniz Olimpiyatları çerçevesinde üniversite içerisindeki bir çok tesisin yenilendiğini de aktaran Rektör Kibar, “Seyhan Baraj Gölü kenarındaki kayıkhane yıkıldı. Yerine eskisinden üç kat büyüklükte toplam 900 metrekare alana sahip yeni bir kayıkhane inşa edilecek. Olimpiyat kapsamında burada kürek yarışları yapılacak. Bunun yanı sıra Sakıp Sabancı ve Lütfullah Aksungur Spor Salonları da yenileniyor.” dedi.

AGİD Başkanı Seyfettin Alpat da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, dernek olarak üniversite ile her zaman işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Daha sonra, AGİD Yönetim Kurulu Üyelerinin hazır bulunduğu ziyarette Başkan Alpat, günün anısına Rektör Prof. Dr. Kibar’a plaket takdim etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER