ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 14:54

"Sana İhtiyacım Var" kampanyası dünyaya açıldı


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Suriye Mülteci Kampları Bölge Koordinatörü Turan Erkoç, Suriye'de büyük bir dram yaşandığını ancak uluslararası kamuoyunun drama karşı hala duyarsız olduğunu söyledi.

Erkoç, "Sana İhtiyacım Var" kampanyasının uluslararası boyuta taşınması nedeniyle Bahariye Mevlevihanesi'nde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye sınırından Türkiye'ye girişlerin devam ettiğini kaydetti.
Yalnızca geçen hafta 8 bin kişinin sınırı geçtiğini aktaran Erkoç, geçebilenlerin şanslı olduğunu çünkü Suriye'de ölümlerin, acı olayların yaşanmaya devam ettiğini vurguladı.

Basın mensuplarının, Suriye'den yalın ayak Türkiye'ye sığınan aileleri görüntülediğini hatırlatan Erkoç, şöyle devam etti:
"Suriye'de gerçekten bir dram var. Bu drama da uluslararası bir duyarsızlık var. Şurası da bir gerçek. Türkiye burada nasıl duyarlı olunabileceğini gösterdi. Şu ana kadar 2.5 milyar dolarlık bir yardımda bulundu. Bunun sadece ve sadece 170 milyon doları BM ve diğer uluslararası yardımlardır. Bizim sivil toplum kuruluşlarımız gerçekten dünyaya örnek gösteriliyor. Bu örneği de biz gururla herkese anlatıyoruz. İnşallah bu böyle devam edecek."

- İnteraktif bağlantı

Konuşmaların ardından, kampanyaya destek veren bazı ülkelerdeki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle internet üzerinden canlı yayınla bağlantı sağlandı.

Yemen'den katılan Yemen STK'lar Birliği Genel Başkanı Said Ahmed Ferhan, olayların başlangıcından itibaren ülkelerinde Suriye'ye yardım kampanyaları düzenlediklerini anlattı.

Şimdiki kampanyaya 7 STK ile birlikte katıldıklarını dile getiren Ferhan, yaklaşık 300 bin dolar toplandığını ve şimdiye kadar 50 bin Suriyeli aileye yardım ulaştırdıklarını aktardı.

Lübnan Suriye Mültecilerine Yardım Dernekleri Birliği Genel Koordinatörü Husam El-Gali de kampanyayı desteklediklerini ifade ederek, "Lübnan'a gelen mültecilere yardımcı olmaya çalıştık. Yaklaşık 1,5 milyon kişi var. Kampanyayı düzenleyenlere ve Türkiye'ye teşekkür ediyoruz. Her zaman sizinleyiz" diye konuştu.

Avrupa Müslüman Sosyal Düzen İnisiyatifi (EMİSCO) Belçika Genel Sekreteri Çiğdem Can da Suriye'de yaşanan vahşete "dur" demenin zamanının geldiğini ve bu nedenle kampanyaya katıldıklarını söyledi.

Malezya Müslüman Gençlik Hareketi (ABIM) Başkan Yardımcısı Muhammed Raimi ise "Sana İhtiyacım Var" kampanyasını tüm Malezya'da başlattıklarını bildirdi.

Daha önce de "Kış geldi... Suriye için bir ekmek, bir battaniye" kampanyasına destek verdiklerini kaydeden Raimi, bundan böyle de Suriyeliler için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirerek, yaşanan zulmü kınadıklarını ifade etti.
Fransa, Pakistan, Güney Afrika ve Libya'dan sivil toplum kuruluşları da kampanyaya destek verdiklerini bildirdi.

Basın toplantısına, kampanyaya medya desteği veren Anadolu Ajansı'nın İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Ekici'nin yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER