ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 15:11

SAMTAB'a Vali Aksoy seçildi

SAMTABa Vali Aksoy seçildi


Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) başkanlığına Samsun Valisi Hüseyin Aksoy seçildi.

Yeni kurulan birliğin ilk meclis toplantısı Atakum ilçesindeki İl Özel İdare Binası Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Kuruluş amacı, Samsun bölgesinde turizm merkezi ilan edilen yerlerin korunması, işlevselleştirilmesi, turizmin hizmetine sunulması için proje yapmak ve geliştirmek, onarım, düzenleme yanı sıra bunlara ilişkin tanıtım, baskı çalışmaları yapmak olan SAMTAB’ın başkanlık ve yetkili kurullara üye seçimi, Vali Aksoy’un katılımı ile yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “İlimiz termal, sağlık, kültür, kış-kayak ve doğal turizm zenginlikleriyle hızla gelişen bir turizm merkezidir. İlimizde Bakanlar Kurulu kararı ile oluşturulan 7 tane turizm koruma ve gelişim bölgesi bulunmaktadır. Bunlardan Havza kaplıcaları, Ladik Akdağ, Bafra Kolay, Nebiyan Yaylası Bakanlar Kurulu kararı ile turizm koruma gelişim bölgesi olarak ilan edilerek, bakanlığın yapmış olduğu planlar dahilinde Samsun ve ülke turizmine kazandırılmıştır. İlimizde 97 arkeolojik sit alanı, 7 kentsel sit alanı, 4 doğal sit alanı, 404 sivil mimarlık, 12 askeri yapı, 2 ören yeri, 243 dinsel ve kültürel yapı, 18 idari yapı, 25 doğal anıt bulunmaktadır. Yine ilimizde Gazi Müzesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Bandırma Gemi Müzesi, Bafra Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Alaçam Mübadele Müzesi olmak üzere toplam 5 adet müze bulunmaktadır.” dedi.

Samsun’un coğrafi yapısı, bitki örtüsü ve av kaynakları açısından sahip olduğu potansiyelin yüksek olduğunu ifade eden Aksoy, neredeyse bir sanayi haline gelmiş olan av turizminden daha fazla faydalanabilmek amacıyla çalışmalara başlandığını kaydetti.

Vali Hüseyin Aksoy'un konuşmasının ardından, geçici meclis başkanlık divanı oluşturularak, SAMTAB başkanlık seçimi gerçekleştirildi. Açık oylama ile yapılan başkanlığa Vali Aksoy seçildi. Başkanlık seçimi ardından Meclis 1’inci başkanvekilliğine Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2’nci başkanvekilliğine Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Meclis katip üyeliklerine İlkadım Belediyesi Meclis Üyesi Ufuk Karaca ve Doğanca Belde Belediye Başkanı İsmail Mutlu seçildi.

Daha sonra, birlik encümen üyeliklerinin seçimi, kapalı zarf usulü yapıldı. Üyeliklere; Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Aslan, İl Genel Meclis Üyesi Turan Çakır ve Kerami Gürbüz ile turizm sektöründen Mustafa Yavuz ve Kadriye Kara seçildi. Son olarak Plan ve Bütçe Komisyonu seçimleri gerçekleştirildi. Üyeliklere; İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Canik Belediye Başkanı Osman Genç ve Yörükler Belde Belediye Başkanı Süleyman Eroğlu seçildi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER